15 grudnia 2022

Efekt kryzysu? Młodzi uciekają w „tryb goblina” – egoistyczne niechlujstwo i rezygnację z ambicji

(fot. pixabay.com)

Dla ludzi zmęczonych pandemią, wojną, natłokiem informacji, pogonią za osiąganiem ideałów i wyrabianiem norm „tryb goblina” – to bardzo powabna perspektywa – tłumaczy prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wyjaśniając najnowsze trendy dominujące głównie wśród młodzieży. 

Oxford University Press wybrał wyrażeniem roku „goblin mode”, czyli w tłumaczeniu na język polski „tryb goblina”. „Oznacza stan, który bliski jest abnegacji. Polega na prowadzeniu życia z dala od oczekiwań i norm społecznych za to w atmosferze niespiesznego lenistwa, domowego niechlujstwa i skupienia uwagi wyłącznie na sobie, oraz lekceważenia lub negowania opinii innych – wyjaśniła prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK. „Wymięte dresy, włosy w nieładzie, stos kubków na stole, przewijanie stron lub kanałów na wygodnej kanapie – oto atrybuty współczesnych goblinów” – dodała.

Przypomniała również, że wyrażenie zyskało rozgłos za sprawą relacji bardzo znanej w amerykańskim show-biznesie pary Julii Fox i Kanye’a Westa. Rzekomo powodem zerwania był fakt, że modelka przechodziła w tryb goblina, a więc porzucała swój stereotypowy wizerunek z czerwonego dywanu na rzecz tego domowego, znaczenie bardziej swobodnego.

Wesprzyj nas już teraz!

Dopytywana, dlaczego akurat goblin stał się pierwowzorem takich zachowań, prof. Wileczek wyjaśniła, że „ten znany z popkultury stwór jest tyleż odrażający, co złośliwy”. „Nie interesują go społeczne powinności ani zobowiązania. Ma jednak dużo wolności – niczego już nie musi, za to wszystko może… Wydaje się, że dla ludzi zmęczonych pandemią, wojną, natłokiem informacji, pogonią za osiąganiem ideałów i wyrabianiem norm – to bardzo powabna perspektywa” – wskazała rozmówczyni PAP.

„Wydaje się, że typem osobowym ucieleśniającym to pojęcie jest w Polsce Ferdynand Kiepski, tak jak w USA był Al Bundy” – przekonuje badaczka.

PAPpap logo

oprac. PR

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(84)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 853 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram