21 organizacji katolickich dysponujących łącznym budżetem 40 miliardów dolarów zobowiązało się do inwestowania w firmy, które podpisały zobowiązanie o nazwie „Catholic Impact Investing Pledge” (katolicka deklaracja inwestycyjna). Chodzi w niej o uwzględnianie norm ochrony środowiska i sprawiedliwości społecznej w planach inwestycyjnych.
O inicjatywie poinformował w miniony poniedziałek „Global Catholic Climate Movement” (Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska – GCCM). Kościół katolicki był jedną z 42 instytucji religijnych z 14 krajów, które zdecydowały się nie wspierać firm, które korzystają m.in. z energii pozyskiwanej z paliw kopalnych. W Austrii Konferencja Biskupów ogłosiła pod koniec marca, że wycofa wszystkie pieniądze zainwestowane za pośrednictwem funduszy kapitałowych w niszczące klimat spółki węglowe, gazowe i naftowe. Dotyczy to również diecezji i organizacji związanych z Kościołem.
Wesprzyj nas już teraz!
O. Endra Wijayanta, dyrektor Komisji ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony Stworzenia archidiecezji Semarang w Indonezji, zwrócił uwagę, że „pandemia jest właściwym czasem nie tylko do przemyśleń, ale także do działania” w celu „zmiany spirali śmierci ekologicznej”, „zatrzymania się i podążania ścieżką do bardziej zrównoważonego stylu życia”.
„Każdy dolar zainwestowany w paliwa kopalne jest zaślubinami z cierpieniem” – przestrzegł Tomás Insua, dyrektor wykonawczy GCCM. Dla Isabel Apawo Phiri, zastępcy sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK), chęć budowy bardziej zrównoważonej gospodarki wymaga zerwania z inwestowaniem w paliwa kopalnie.
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska – GCCM – powstał w czerwcu 2015 r. „GCCM służy rodzinie katolickiej na całym świecie, przekształcając przesłanie encykliki papieża Franciszka Laudato Si w działanie na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, przechodząc własną konwersję ekologiczną, przekształcając nasz styl życia i wzywając do odważnych działań politycznych razem z szerszym ruchem klimatycznym” – czytamy. Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zrzesza ponad 700 wspólnot, ruchów i organizacji katolickich w 120 krajach na całym świecie. W Polsce współpracuje m.in. z Caritas Polska oraz Ruchem Ekologicznym Świętego Franciszka z Asyżu REFA.
Źródło: KAI / Facebook.com/ Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska / GCCM brochure
PR