9 czerwca 2023

Efekt synodalności. Kobiety z Amazonii chcą dopuszczenia do diakonatu. Spotkały się z Franciszkiem

Kobiety z Amazonii domagają się od papieża uznania, że faktycznie pełnią posługę diakonatu w lokalnym Kościele. To pokłosie procesów synodalnych, które w Ameryce Łacińskiej trwają już od kilku lat.

Wiceszefowa kościelnej Konferencji Obszaru Amazonii (CEAMA), s. Laura Vicuña Pereira Manso, stwierdziła w rozmowie z wpływowym hiszpańskojęzycznym portalem Religion Digital, że kobiety w Ameryce Łacińskiej pełnią posługę diakonatu de facto; podkreśliła, że nie chodzi tutaj o kapłaństwo.

Zakonnica mówiła o audiencji, jakiej udzielił jej papież Franciszek; rozmowa dotyczyła ochrony środowiska oraz pracy wychowawczej i duszpasterskiej, jaką prowadzą w Amazonii kobiety. Według siostry Laury w wymienionych obszarach to właśnie kobiety wykonują 90 proc. wszystkich zadań.

Wesprzyj nas już teraz!

W rozmowie z portalem zakonnica podkreśliła, że wobec tego konieczne jest oficjalne uznanie przez Kościół pełnionej przez kobiety roli.

My, kobiety, jesteśmy większością. Nie chcemy w ten sposób odrzucać mężczyzn, ale chcemy iść drogą, którą proponuje nam Kościół – drogą synodalności, na której wspólnie przezwyciężymy podziały – stwierdziła.

S. Laura Vicuña została przyjęta przez papieża na audiencji razem z drugą wiceprzewodniczącą CEAMA, Patricią Gualingą oraz z wiceprzewodniczącą Panamazońskiej Sieci Kościelnej (REPAM), Yesicą Patiachi. Wcześniej wszystkie te trzy kobiety napisały do papieża Franciszka list, prosząc w nim o rozmowę na temat posługi kobiet w Amazonii. Odpowiedź przyszła już po pięciu dniach.

O diakonacie kobiet mówiło się w Kościele szczególnie dużo w czasie Synodu Amazońskiego obradującego w Rzymie jesienią 2019 roku. W posynodalnej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia papież Franciszek nie odpowiedział jednak pozytywnie na postulaty zgłaszane w tym zakresie przez Ojców Synodalnych, choć z drugiej strony również jednoznacznie ich nie odrzucił.

Po Synodzie Amazońskim wprowadzono w Kościele kilka zmian: papież otworzył dla kobiet posługi lektoratu oraz akolitatu oraz stworzył nową, katechetatu, otwartą zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Środowiska progresywne w Ameryce Łacińskiej, Ameryce Północnej oraz Europie uważają jednak, że to wciąż za mało i mają nadzieję, że do zmian w diakonacie dojdzie przy okazji globalnego Synodu o Synodalności. Tematyka roli kobiet rzeczywiście pojawia się bardzo intensywnie w dokumentach, które przygotowuje w ramach tego procesu Watykan.

Źródło: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram