2 września 2021

Efekt „Traditionis Custodes”: seminarium w Rzymie rezygnuje z nauki liturgii w klasycznym rycie rzymskim

(Zdjęcie ilustracyjne, fot. printscreen YouTube)

W związku z ogłoszeniem przez Franciszka motu proprio „Traditionis Custodes”, Papieskie Kolegium Północnoamerykańskie w Rzymie rezygnuje ze odprawiania mszy w klasycznym rycie rzymskim oraz nauki liturgii według mszału z 1962 r. – informuje blog Rorate Caeli.

„Kiedy papież Benedykt XVI wystosował motu proprio Summorum Pontificum w 2007 r., Papieskie Kolegium Północnoamerykańskie w Rzymie [NAC – red.] w odpowiedzi na wezwanie papieża włączyło Mszę Świętą odprawianą według mszału z 1962 r. do regularnego porządku niedzielnych mszy świętych. Co więcej, seminarium dostarczyło niezbędnych narzędzi do sprawowania Eucharystii w Formie nadzwyczajnej” – pisze w wystosowanym do alumnów ogłoszeniu osoba podpisana jako „rektor” z inicjałami „P H”. Zdjęcie ogłoszenie opublikował Rorate Caeli. Rektorem NAC od 2016 r. jest ks. Peter C. Harman z USA.

W dalszej części ogłoszenia, autor stwierdza: „W świetle nowego motu proprio Traditionis Custodes, opublikowanego 16 lipca 2021 r., oraz po otrzymaniu rady kanonicznej, Kolegium pozostaje wierne temu, czego wymaga od nas Ojciec Święty. W związku z tym, poniższe orzeczenia stają się praktyką Papieskiego Kolegium Północnoamerykańskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

Ponieważ pozwolenie jakie udziela biskup diecezjalny do sprawowania Missae Romanum z 1962 r. jest niewystarczające do celebracji według mszału z 1962 r. dla seminariów i seminarzystów z poza swoich diecezji, na terenie Kolegium nie będzie kontynuowana nauka „Nadzwyczajnej Formy” oraz celebracja według mszału z 1962 r.”

Tzw. msza trydencka odprawiana była w rzymskim seminarium przez 14 lat w każdą niedzielę o 12.30. Na mocy postanowienia, zastąpi ją msza sprawowana w novus ordo po łacinie. Podjętą na podstawie „rady kanonicznej” decyzję skomentowali autorzy bloga Rorate Caeli: „To bardzo ważny element układanki systemowego ludobójstwa kulturowego, które Franciszek narzuca tradycyjnym katolikom. Naszą jedyną opcją jest stawić opór lub zginąć i zniknąć”.

 

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

PR

 

Dokąd zmierza Kościół? Papież Franciszek i Msza Wszechczasów

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(9)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie