15 kwietnia 2017

Egipt: pomimo zamachów w Niedzielę Palmową, wierni licznie uczestniczą w liturgiach

(fot. CC / Agency Anzenberger / FORUM)

Pomimo niedawnych ataków na chrześcijańskie świątynie, w Egipcie „wierni wypełniają kościoły, nie pozwalając się zastraszyć”. Ks. Rafic Greiche, rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Egipcie powiedział, że „chrześcijanie nie odczuwają strachu. Tak naprawdę przyzwyczailiśmy się do przemocy, żyjemy z męczennikami” – mówił.

Ks. Rafic Greiche wskazał na to już po doświadczeniu początków Triduum Paschalnego. Przypomniał przy tym, że ze względu na pragnienie uszanowania ofiar zamachów w Tancie i Aleksandrii z Niedzieli Palmowej, celebracje w całym Egipcie ograniczają się do liturgii, a wszystkie pozostałe oficjalne elementy obchodów Wielkanocy zawieszono. Święte obrzędy odprawiane są jednak „w sposób regularny”, jak zaznaczył katolicki kapłan.

Wesprzyj nas już teraz!

Kościoły pozostają chronione przez policję. Ks. Greiche zaznaczył jednak, że „chrześcijanie nie odczuwają strachu, tak naprawdę przyzwyczailiśmy się do przemocy, żyjemy z męczennikami. Nie ma lęku, ale pewien rodzaj niepokoju (…), aby nie doszło do eskalacji”. Przypomniał o radości mieszkańców tego kraju z powodu nieodwołania planowanego tam przyjazdu papieskiego pod koniec kwietnia. „Chrześcijanom na Zachodzie oraz na całym świecie mówię, by przybyli do Egiptu jako pielgrzymi i turyści, aby nas wspomóc i dać nam odczuć swoją bliskość” – dodał ks. Greiche.

Przypomnijmy, że w prowincji Al-Minja w Egipcie kościoły koptyjskie nie będą uroczyście obchodzić święta Zmartwychwstania Pańskiego. Obchody ograniczone zostaną do modłów liturgicznych. Duchowni koptyjscy ogłosili, że nie będzie uroczystości ze względu na żałobę po 45 ofiarach zamachów dżihadystów, których dokonano w świątyniach w Niedzielę Palmową. Parlament egipski we wtorek zatwierdził dekret prezydenta gen. Abdela-Fattah el-Sissi o ogłoszeniu trzymiesięcznego stanu wyjątkowego. 

Do niedzielnych zamachów przyznało się Państwo Islamskie, które zapowiedziało nasilenie ataków na mniejszości chrześcijańskie w Egipcie. IS odpowiada m.in. za podłożenie bomby w grudniu 2016 roku w budynku przylegającym do katedry św. Marka w Kairze, jednego z najbardziej symbolicznych miejsc religijnych egipskich Koptów. W wyniku eksplozji zginęło wówczas 30 wiernych, a kilkudziesięciu zostało rannych.

 

 

Źródło: KAI, timesofisrael.com, PCh24.pl

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram