30 października 2013

Egipt: uroczystości rocznicowe wyboru patriarchy odwołane

(Sierpień 2013. W zniszczonej przez islamistów świątyni na terenie regionu Minya. Fot. Reuters/Forum)

Egipscy wyznawcy Chrystusa odwołują uroczystości z okazji rocznicy wyboru swojego patriarchy. Sytuacja w tym kraju jest zbyt niestabilna, by zdaniem Koptów spokojnie świętować. Na podjęcie takiej decyzji miała także wpływ ogłoszona czterdziestodniowa żałoba po krwawym zamachu, którego ofiarami padli chrześcijanie.

 

Sekretariat Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego poinformował, że odwołuje uroczystości planowane na 18 listopada, z okazji pierwszej rocznicy wyboru patriarchy Tawardosa II. Decyzję tę podjęto z racji niestabilnej sytuacji w Egipcie oraz czterdziestodniowej żałoby ogłoszonej po zamachu 27 października na kościół Dziewicy Maryi w Warraq, w którym zginęło pięć osób, w tym czterech chrześcijan uczestniczących w uroczystości ślubu. Ogień do chrześcijan wychodzących ze świątyni otworzyli napastnicy na motocyklach.

 

Członkowie i sympatycy Bractwa Muzułmańskiego oskarżają wyznawców Chrystusa o poparcie dla obalenia Hosni Mubaraka. Równocześnie, pod jego rządami sytuacja chrześcijan uległa znacznemu pogorszeniu, dochodziło do regularnych aktów przemocy, podpaleń świątyń, pobić i gwałtów. Od obalenia Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie rozpoczęła się także seria najkrwawszych ataków na Koptów.

 

 

FLC

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie