14 października 2024

Eko-obłęd w polskim sądzie. „Ostatnie Pokolenie” z najniższą karą, bo może „okazać się bohaterskie”

(fot. PAP/Leszek Szymañski)

Warszawski sąd rozstrzygnął proces kilkunastu eko- aktywistów z fanatycznej organizacji „Ostatnie Pokolenie”. Działacze zostali uznani za winnych blokowania ruchu, w tym dojazdu na koncert Taylor Swift, zorganizowany w stolicy w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Instancja zastosowała wobec oskarżonych pobłażliwą karę – dostrzegając przesłanki łagodzące w klimatystycznej ideologii.

W sumie 13 działaczy „Ostatniego Pokolenia” usłyszało jedynie wyrok nagany za wstrzymywanie ruchu w okolicach Mostu Poniatowskiego i utrudnianie dojazdu na występ. Wystawione przez sąd uzasadnienie pobłażliwego orzeczenia… zastanawia. Wydaje się, że instancja potraktowała oskarżonych nie jako wandali, a idealistów – stojących być może „po właściwej stronie historii”.

„Zarzucone im czyny Sąd uznał za formę nieposłuszeństwa obywatelskiego, które służyło pokazaniu społeczeństwu wartości bliskich osobom obwinionym (w nin. sprawie było to oburzenie nadużywaniem transportu lotniczego – prywatnych samolotów generujących bardzo wysoką emisję CO2, w stosunku do liczby osób nimi podróżujących, w tym gwiazd muzyki), co przekłada się na niższą szkodliwość społeczną czynu niż w przypadku tamowania ruchu poprzez np. nieprawidłowe parkowanie”, wyjaśniał Sąd Rejonowy Praga- Południe.

Wesprzyj nas już teraz!

Instancja posunęła się nawet do stwierdzenia, że swoimi działaniami eko- fanatycy chcą zwrócić uwagę na kluczową kwestię. „O tym, iż problem sygnalizowany przez osoby obwinione ma realny wpływ na życie obywateli, może świadczyć choćby ostatnia powódź na południu Polski, której skutki na dzień wydania nin. wyroku wciąż dotykają tysiące osób, a w skali świata – miliony”, orzekł warszawski sąd, podaje portal tysol.pl.

Do Uzasadnienia trafiło nawet spostrzeżenie, że czas może dowieść moralnej słuszności protestujących. W uzasadnieniu orzeczenia sąd wskazał, że wykroczenie eko- fanatyków można postrzegać jako podobny apel do sumień, co samospalenie Ryszarda Siwca. To na ulicy jego imienia doszło m.in. do osądzanych niedawno wykroczeń. „Obecnie osoba ta dla wielu jest bohaterem i być może w przyszłości okaże się, że takimi bohaterami zostaną obecni obwinieni”, spekulowała instancja w uzasadnieniu wyroku.

Źródło: tysol.pl

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 321 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram