Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski doszły do porozumienia w sprawie osiągnięcia przez Wspólnotę neutralności klimatycznej już w połowie tego wieku. Ustalenia muszą jeszcze zatwierdzić kraje członkowskie oraz Parlament Europejski.
Parlament Europejski chciał podnieść cel redukcyjny emisji dwutlenku węgla w odniesieniu do 1990 roku z obecnych 40 do aż 60 proc. Na szczycie unijnym przywódcy państw ustalili jednak, że cel powinien wynosić 55 proc. i ma być zrealizowany do 2030 roku. To ta propozycja została ostatecznie zaakceptowana w ramach negocjacji przedstawicieli Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które zakończyły się w środę nad ranem.
– Osiągnęliśmy ambitne porozumienie o zapisaniu celu neutralności klimatycznej w wiążącym prawodawstwie, co będzie przewodnikiem po naszej polityce na następne 30 lat – oznajmił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który odpowiada za politykę klimatyczną.
Wesprzyj nas już teraz!
Neutralność klimatyczną Unia ma osiągnąć poprzez radykalną redukcję emisji, a także pochłanianie dwutlenku węgla przez rolnictwo i leśnictwo. Unijna polityka klimatyczna zmusza Polskę do głębokiej transformacji energetycznej i rezygnacji z węgla.
– Zawarte w środę w Brukseli porozumie nie rozstrzygnęło ostatecznie kwestii tzw. zielonej taksonomii, czyli kwalifikowania przez Unię inwestycji energetycznych przyjaznych dla transformacji. Dopiero jesienią zapadnie decyzja, czy ze środków unijnych będzie można finansować nowe projekty wykorzystujące gaz i energię nuklearną. To kluczowe dla polskich interesów – zaznaczył Bogdan Rzońca, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Źródło: TV Trwam, RadioMaryja.pl
TK