30 kwietnia 2014

„Ekologiści”: owady z punktu widzenia etyki ważniejsze od ludzi

([[File:Calliphora sp Portrait.jpg|Calliphora sp Portrait]])

„Ekologiści” popadają w coraz większe absurdy. Według Briana Tomasika, konsultanta Foundational Research Institute, na szczególną ochronę zasługują… owady. Jest ich bowiem więcej,niż ludzi, co sprawia, że z punktu widzenia moralnego ograniczenie ich cierpień powinno być priorytetem. Ludzie nie powinni wykorzystywać owadów w jakikolwiek sposób, a jeśli już to robią to powinni zapewnić im odpowiednie „standardy dobrobytu”.


W jednym z wywiadów Tomasik wyraził troskę z powodu dostrzeganego cierpienia owadów. Jego zdaniem jest ono ważniejsze, niż cierpienie ludzi, ponieważ… owadów jest więcej. „Chociaż ludzie mogą znaczyć więcej z powodów instrumentalnych związanych z planowaniem dalekiej przyszłości, w sensie czysto moralnym to owady są obecnie najbardziej znaczące”. 

Wesprzyj nas już teraz!

Tomasik wyraża smutek z powodu wyjątkowo niskiego… standardu życia owadów, który negatywnie wpływa na „bilans netto szczęścia i cierpienia na świecie”. „Ekologista” opowiada o ich cierpieniu, tak jak mówi się o cierpieniu ludzi w Trzecim Świecie. – Wiele owadów żyje tylko kilka tygodni, rodzi setki lub tysiące potomstwa, które w większości umiera tuż po narodzinach – przekonuje. – Życie nawet dla tych, które przetrwają, wiąże się z głodem, zarazą i śmiercią przez działalność drapieżników, brak wody i głód – dodaje.

Tomasik potępia szczególnie hodowlę insektów w celach spożywczych. Twierdzi, że nie powinno się w ogóle zwiększać liczby owadów, gdyż ich cierpienie jest nadmierne. Jednak, skoro już takie hodowle istnieją, to hodowcy powinni zapewniać owadom odpowiednie „standardy dobrobytu”.

Foundational Research Institute za swój cel stawia walkę z cierpieniem. Tomasik posuwa się tak daleko w swojej utopii, że z troską pochyla się nawet nad cierpieniem… postaci z gier komputerowych. Wśród tematów poruszanych przez Tomasika znajduje się też kolonizacja kosmosu. Szacuje on, że jeśliby się powiodła to istnieje 65-procentowe prawdopodobieństwo, że zwiększyłaby ona cierpienie.

Jak zauważa bioetyk Wesley J. Smith na łamach lifesitenews.com, tego typu poglądy nie są czymś wyjątkowym. Podobne poglądy głosi Gary Francione z organizacji PETA. Sprzeciwia się on m.in. hodowli pszczół w celu uzyskania miodu.

Źródła: lifesitenews.com / foundational-research.org

Mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 465 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram