„Gospodarka szanująca ludzi i naturę” – wypracowaniem jej teoretycznych podwalin zajmuje się trwający obecnie w Asyżu projekt „Ekonomia Franciszka”. Uczestnicy obrad z udziałem papieża inspirować się będą jego własnym nauczaniem społecznym, oraz dokumentami biskupów latynoamerykańskich.
Choć nazwa przedsięwzięcia odwołuje się do gospodarki, nie będzie to jedyne zagadnienie, jakie omówią zebrani. Delegaci mają podjąć namysł nad szerokim spektrum problemów społecznych, również i tych, na które spojrzenie urzędującego papieża wzbudza szczególne kontrowersje. W programie przewidziano rozmowy o pokoju, migracjach, zdrowiu, „ekologii integralnej i nowych technologiach”.
Zamiarem zebranych jest walka z konsumpcjonistycznym charakterem dzisiejszej ekonomii i poszukiwanie „alternatywnego i lepszego systemu”. Nowy paradygmat gospodarczy, jaki wyłoni się z dyskusji miałby „umożliwić rozkwit natury i całej ludzkości”, czytamy na łamach watykańskiego portalu vaticannews.va
– Aby zbudować nowy model gospodarczy potrzebujemy wchodzić w relacje, bo jak mówi Papież, wszyscy jesteśmy połączeni – mówiła w rozmowie z tym medium Catalina Hinojosa, biorącą udział w obradach. – Myślę, że my młodzi nie jesteśmy tylko przyszłością, jak to się zwykło mówić, ale tak naprawdę jesteśmy także teraźniejszością. Zadajemy pytania, organizujemy się, hałasujemy, jak to określa Papież. To jest dla nas ważne – dodała, wskazując, że właśnie do takiej postawy zachęca młodzież Franciszek.
Źródło: vaticannews.va
FA