18 października 2012

Ekonomiczne Noble za „matematyczne wygibasy”

(fot.bCracker/sxc.hu)

Pierwszym i największym zaskoczeniem podczas ogłaszania tegorocznych laureatów Nagrody Nobla było oczywiście przyznanie pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej, co wielu uznało za żart. Okazuje się, że zaskoczeniem jest także Nobel z dziedziny ekonomii. Prof. Witold Kwaśnicki, odnosząc się do tego faktu stwierdził na łamach „Gazety Prawnej”, że w tej nagrodzie ekonomii jest coraz mniej.

 

Laureatami zostali blisko 90-letni Lloyd S.Shapley i jego o 30 lat młodszy uczeń Alvin Roth, matematycy, którzy opracowali algorytm dotyczący dopasowania elementów dwóch zbiorów np. uczniów do szkół czy lekarzy do szpitali, zwany od nazwisk uczonych algortymem Gale’a-Shapleya. Jak widać problem jest dość mgliście powiązany z dziedziną ekonomii, a jednak Komitet Noblowski uznał, że ich dokonania są „centralnym problemem ekonomicznym”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według prof. Witolda Kwaśnickiego „w Komitecie Noblowskim dającym nagrody z ekonomii w coraz większej liczbie zasiadają specjaliści od teorii gier, od różnych problemów matematycznych i zaczynają sami sobie dawać nagrody za różne <>”. Zapewne jest to ciekawe z punktu widzenia matematycznego, ale nie ma większego znaczenia dla gospodarczej rzeczywistości – uważa ekonomista.

 

Odnosząc się do uzasadnienia nagrody, prof. Kwaśnicki stwierdził, że niewiele wspólnego z rynkiem ma „sparowanie” uczniów i szkół, lekarzy i szpitali, czy dopasowanie par małżeńskich. I nie ma znaczenia, że naukowcy używają tu słowa „konkurencja”. To nie sprawi, że algorytm stanie się narzędziem do projektowania rynków, tak jak to zaznaczono w uzasadnieniu. Profesor przywołał tu sytuację, kiedy przy budowie statku inżynier czasem musi zwrócić się do biotechnologów, którzy na podstawie obserwacji natury, np. skóry rekina, są w stanie podsunąć rozwiązanie, które będzie najlepsze dla budowanego statku. W przypadku tzw. „projektowania rynku” wygląda to trochę tak, jakby biotechnolodzy i inżynierowie poszli do rekina i powiedzieli mu, żeby zmienił sobie skórę, bo jego rozwiązanie nie jest najlepsze.

 

Dlatego zdaniem ekonomisty należy „obserwować jak faktycznie funkcjonują prawdziwe rynki (czyli w istocie poznawać mechanizmy ewolucyjne) i próbować stosować te mechanizmy konkurencji rynkowej w sytuacjach w których dostrzegamy <> (…) „Ludwig von Mises i Friedrich von Hayek pokazali na jakie manowce może nas wyprowadzić chęć zaprojektowania systemu gospodarczego, którą to chęć wykazywali (i wykazują) socjaliści”.

 

Iwona Sztąberek

źródło: www.gazetaprawna.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram