Uczestnicy synodu dla Amazonii posadzą w tym regionie świata 50 hektarów lasu. W tym celu zostaną wykupione tytuły w firmach zajmujących się zalesianiem wykarczowanych regionów puszczy. Poinformował o tym kardynał Lorenzo Baldisseri podkreślając, że w ten sposób synodalne spotkanie odbędzie się bez obciążania klimatu.
Sekretarz generalny synodu wskazał, że wyliczono, iż w związku z obradami do atmosfery zostanie wyemitowanych ponad 572 tysiące kilogramów dwutlenku węgla (438.373 kg na loty samolotem i 134.435 kg w związku z innymi działaniami) wygenerowanych przez zużycie energii, wody, podróże uczestników, przygotowanie materiałów promocyjnych i wytworzenie śmieci. Stąd też właśnie decyzja, by zbilansować emisję dwutlenku węgla przez zasadzenie nowych drzew.
Wesprzyj nas już teraz!
Cały synod odbywać się będzie zresztą pod znakiem ekologii. Widocznym przejawem tego jest zupełna rezygnacja z plastiku na rzecz materiałów biodegradowalnych. Wytworzone z nich są kubki na kawę czy długopisy. Teczki na dokumenty ojców synodalnych wykonane zostały z juty, a wszystkie dokumenty drukowane są na ekologicznym papierze powstałym z wykorzystania makulatury. – W ten sposób chcemy nie tylko dyskutować o ekologii integralnej, ale i przez konkretne gesty promować działania ekologiczne – wskazuje kard. Baldisseri.
Źródło: KAI
RoM