Brytyjski koncern Codagenix jest bliski stworzenia donosowej „szczepionki” przeciwko koronawirusowi. Preparat ma być oparty na zupełnie innej technologii niż znane preparaty firmy Pfizer czy Moderny. Donosowa „szczepionka” ma być oparta na osłabionym wirusie, przekształconym z patogenu.
Działania brytyjskiego koncernu komentuje prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Ekspert zwraca uwagę, że badania nad donosowym preparatem przeciwko Covid-19 wchodzą w trzecią fazę.
„Jest to bardzo interesująca szczepionka, bo w przeciwieństwie do amerykańskich badań, jej składnikiem jest osłabiony wirus, który został przekształcony z patogenu w stabilną i bezpieczną, żywą szczepionkę atenuowaną” – wyjaśniła prof. Szuster-Ciesielska.
Wesprzyj nas już teraz!
Zaznaczyła, że nie jest to nowość, ponieważ obecnie mamy już donosową szczepionkę opartą na atenuowanym wirusie grypy do stosowania u dzieci poniżej 18. roku życia. „Nowością jest to, że dotyczy ona koronawirusa, bo dotychczas proponowane szczepionki są podawane domięśniowo” – wskazuje ekspert Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS.
Profesor podkreśliła, że dzięki temu, że szczepionka donosowa przeciw COVID-19 będzie opierać się na osłabionym wirusie, to w organizmie człowieka ma rzekomo powstać cały wachlarz przeciwciał przeciwko wszystkim innym białkom wirusa, a nie tylko przeciwko kolcu białka. Ma to stanowić przewagę szczepionki donosowej nad tradycyjną, domięśniową. Zaznaczyła, że w tym przypadku odporność będzie budowana już na terenie błon śluzowych.
Warto przypomnieć poprzednie komentarze prof. Szuster-Ciesielskiej. Jeszcze w lipcu br. mówiła m.in. o konieczności przeprowadzenia masowych testów na obecność koronawirusa.
„Szerokie testowanie jest absolutnie konieczne, przecież pandemii nikt nie odwołał, wirus nie zniknął. Tylko masowe testy umożliwiłyby identyfikację zakażonych, ich samoizolację i przerywanie łańcucha transmisji” – podkreślała ekspert z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Źródło: PAP
Oprac. WMa