3 listopada 2021

„Ekumeniczni” charyzmatycy na Jasnej Górze – oto synodalność po polsku?

W dniach 5-6 listopada odbędzie się na Jasnej Górze forum „Impuls”, które poświęcone zostanie zagadnieniu roli świeckich w Kościele. Niestety, budzi nie tylko zastanowienie, ale wręcz głęboki niepokój, że w forum bardzo duży udział będą mieć środowiska charyzmatyczne, które współpracują z ruchami protestanckimi.

Forum rozpocznie się dość niewinnie: 5 listopada po Mszy świętej wygłoszą swoje wykłady dwaj kapłani, ks. Grzegorz Strzelczyk i ks. Przemysław Sawa. Następnie pod kierunkiem dziennikarki Dominiki Szczawińskiej odbędzie się debata z udziałem Tomasza Terlikowskiego, Zbigniewa Nosowskiego i Judyty Syrek. Uwagę zwraca fakt, że wśród wykładowców i panelistów nie ma nikogo, kto byłby związany z bardzo dużym i znaczącym w Kościele w Polsce środowiskiem tak zwanym tradycjonalistycznym. Do tego, że podobne oficjalne wydarzenia kościelne w sposób programowy ignorują te środowiska, zdążyliśmy się już wprawdzie przyzwyczaić, w tym jednak wypadku sprawa jest szczególni absurdalna. Forum ma znamiona, które wskazują na jego zakorzenienie w obecnym procesie synodalnym, który w teorii ma być ugruntowany na otwartej debacie. Tymczasem z całym szacunkiem dla wszystkich prelegentów, ale spodziewać można się wystąpień i debaty, które po prostu zignorują bardzo ważny aspekt życia kościelnego w naszym kraju. Od synodalnego spotkania z udziałem trzech biskupów – Adriana Galbasa, Artura Ważnego, Andrzeja Przybylskiego – można byłoby oczekiwać mimo wszystko większej otwartości.

Nie to jest jednak w forum najbardziej zaskakujące. Od wieczoru 5 listopada aż do dnia 7 listopada w inicjatywie dominować będą osoby związane ze środowiskami nowej fali charyzmatyzmu.

Wesprzyj nas już teraz!

I tak dnia 5 listopada „świadectwo” zaprezentuje Karol Sobczyk, który opowie o własnej „drodze do ekumenizmu”. Karol Sobczyk to lider wspólnoty „Głos na Pustyni”. Jednym z czterech fundamentalnych założeń tej wspólnoty jest „modlitwa za Izrael, aby uznał Yeshuę za Mesjasza”; wspólnota dostrzega też konieczność „odpokutowania [przez Kościół] nauczania o zastąpieniu narodu wybranego przez Kościół” oraz „uznania prawowitego miejsca żydowskich wyznawców Jezusa (Yeshuy) wewnątrz jednego Ciała Chrystusa – Mesjasza”. Wspólnota „Głos na Pustyni” odwołuje się otwarcie do zielonoświątkowych początków ruchu charyzmatycznego; w jednym z wystąpień Karola Sobczyka na portalu YouTube można na przykład usłyszeć cytowaną zapowiedź jednego z przywódców zielonoświątkowym na temat nadchodzącego „przebudzenia w kościołach historycznych, które przyćmi wszystko, co było dotąd”.

Następnego dnia forum rozpocznie się wystąpieniem pod tytułem „Pozyskać młodych” Michała Jelenia. Michał Jeleń jest liderem zbliżonej do „Głosu na Pustyni” wspólnoty „ABBA”. W 2011 roku wraz z małżonką Michał Jeleń pobierał nauki w szwedzkiej protestanckiej szkole biblijnej w Uppsali, Bible School Livets Ord.

Po nim na Jasnej Górze przemawiać będzie na temat „nawrócenia ekologicznego” Piotr Abramczyk, szef polskiej sekcji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Ruch promuje między innymi podpisywanie tak zwanego „Przyrzeczenia Laudato Si”, które zakłada między innymi „modlenie się za i ze stworzeniem Bożym, życie w prostszy sposób i obronę naszego wspólnego domu”.

Dalej na forum pojawią się dwa tematy, które odgrywają dziś kluczową rolę w agendzie środowisk progresywnych na Zachodzie, zwłaszcza w krajach niemieckojęzycznych. O. Wit Chlondowski OFM, znany z nauczania na YouTube zasad medytacji, którą określa jako medytację chrześcijańską, wygłosi przemówienie na temat „duszpasterskiej troski o osoby homoseksualne”. Później z kolei odbędzie się debata pod prowokacyjnym tytułem „Kościół jest kobietą”, w której pod kierunkiem wezmą udział s. Bogna Młynarz, Monika Szymaszek i Weronika Kostrzewa. Dalej program przewiduje powrót do „ekumenicznej” agendy. Głos zabierze Łukasz Wilczyński, prezentując własne „świadectwo” drogi do „braterstwa chrześcijan”.

 Trzeciego i ostatniego dnia forum rozpocznie się wprawdzie od wykładu Jacka Pulikowskiego na temat małżeństwa, ale po nim wraca charyzmatyzm. Z referatem „Od dziecka do biznesmena, czyli edukacja z wartościami” wystąpi Jacek Weigl, dawniej lider wspólnoty „Chefsiba”. „Chesfiba”, oprócz gromadzeniu na swoich spotkaniach katolików razem z protestantami, aktywnie promuje też Kursy Alpha. Weigl przez pewien czas pozostawał poza Kościołem katolickim, jako protestant. Obecnie działa już w ramach zaakceptowanej przez Kościół wspólnoty Apostolski Ruch Wiary. Przykładowo w sierpniu tego roku wspólnota Apostolski Ruch Wiary zorganizowała koncert, po którym „nauczał” pastor Wiesław Ziemba. Po Jacku Weiglu głos zabierze Antoni Tompolski, który jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Alfa Polska. Kursy Alpha zostały stworzone przez anglikanów; zasadzają się na 10 konferencjach „wprowadzających” w chrześcijaństwo – ale chrześcijaństwo pozadenominacyjne. Dlatego w 2015 roku kardynał Raymond Leo Burke zabronił katechetom korzystania z Kursów Alpha. Antoni Tompolski na Jasnej Górze powie o ruchu „Charis”, który na płaszczyźnie ogólnoświatowym zrzesza różne środowiska charyzmatyczne.

Całość zamknie podsumowaniem prof. Aleksander Bańka, delegat Polski na otwarcie Synodu Biskupów o synodalności w Rzymie, a ponadto lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie w Katowicach.

Jasnogórskie forum każe postawić kilka bardzo poważnych pytań dotyczących polskiego katolicyzmu.

Dlaczego kilku polskich biskupów angażuje się w promocję ruchu charyzmatycznego, który nakierowany jest na współpracę z protestantyzmem posuniętą do stopnia, który zagrożenia relatywizmu i indyferentyzmu czyni bardzo realnymi? Czy jasnogórskie spotkanie oznacza, że część Episkopatu uważa promocję ruchów charyzmatycznych za adekwatną formę wypełniania postulatu nowej ewangelizacji Jana Pawła II? Dlaczego ojcowie paulini z Jasnej Góry podejmują współpracę z tego rodzaju środowiskami? Wreszcie, z jakiej przyczyny biskupi nie wykazują podobnej otwartości na środowiska tak zwane tradycjonalistyczne, które nie budzą bynajmniej podobnych wątpliwości, co ruchy charyzmatyczne? 

Paweł Chmielewski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(50)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie