Ministerstwo Energii poinformowało, że między polską i chińską stroną doszło do podpisania porozumienia o współpracy, polegającej na pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej. Działania resortu są kontynuacją rozmów prowadzonych na innych szczeblach. Ministerstwo zapowiada, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy 1000 MW.
W Pekinie doszło do spotkania wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego oraz jego chińskiego odpowiednika Li Fanronga, którzy rozmawiali na temat współpracy w ramach rozwoju technologii energii atomowej. Jak informuje resort, spotkanie zostało zwieńczone wzajemnym porozumieniem o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystywania energii jądrowej. Ministerstwo Energii podkreśla, że Chiny obecnie eksploatują 36 reaktorów jądrowych i budują 20 kolejnych.
Wesprzyj nas już teraz!
Rozmowy w Pekinie mogą w przyszłości prowadzić do porozumienia, na mocy którego powstanie elektrownia jądrowa w Polsce. Resort zapowiedział, że jest w trakcie przygotowywania programu budowy elektrowni o mocy 1000 MW.
„Pierwszy blok jądrowy w Chinach został uruchomiony w 1991 r. a najnowszy w styczniu tego roku. Tylko trzy reaktory jądrowe zostały oddane do użytkowania w latach 90. XX wieku. Pozostałe 33 uruchomiono po 2000 r. Władze w Pekinie do 2021 r. zamierzają trzykrotnie zwiększyć moc zainstalowaną w elektrowniach jądrowych do 58 GWe osiągając 150 GWe mocy zainstalowanej do 2030 r.” – czytamy w komunikacie ministerstwa.
Resort energii podkreśla znaczenie elektrowni atomowych dla gospodarki Chin. Zwraca uwagę, że Pekin eksploatuje obecnie 36 elektrowni, a kolejne 20 powstanie w najbliższym czasie. „W dalszej perspektywie Chiny zamierzają zostać światowym dostawcą technologii jądrowych. Obecnie chińskie koncerny zaangażowane są w budowę elektrowni jądrowych w Pakistanie. Chiny zawarły umowy dotyczące realizacji projektów jądrowych w Argentynie, Rumunii i Wielkiej Brytanii” – podaje ME.
Źródło: me.gov.pl, wprost.pl
WMa