19 kwietnia 2023

Elon Musk: zapytałem o zagrożenia AI dla człowieka. Szef Google’a nazwał mnie „szowinistą gatunkowym”

(fot. YouTube / Fox News)

W pewnym momencie zapytałem Larry’ego Page’a o bezpieczeństwo samej ludzkości, a on oskarżył mnie o…szowinizm gatunkowy (ang. speciesism – red.). Użył konkretnie tego słowa. Pomyślałem wtedy, „ok – jestem szowinistą gatunkowym…w takim razie kim Ty jesteś?”. To była nasza ostatnia rozmowa – wspomina Elon Musk w rozmowie z Tuckerem Carlsonem, na temat zagrożeń sztucznej inteligencji.

Rozmyślałem nad problemem sztucznej inteligencji już od czasów uczelnianych. To jedna z czterech, pięciu rzeczy, która radykalnie wpłynie na przyszłość. Najbardziej inteligentne stworzenia na Ziemi to ludzie, inteligencja definiuje nasz gatunek. Są istoty mocniejsze czy wytrzymalsze, ale nie inteligentniejsze – podkreślił właściciel Twittera i drugi najbogatszy człowiek świata.

Jak zaznaczył, choć nie znamy konsekwencji pojawienia się czegoś znacznie inteligentniejszego od człowieka, obecnie wielkie koncerny BigTech dążą do opracowania technologii dorównującej, a nawet przewyższającej pod tym względem ludzi. – Właśnie tego dzisiaj poszukujemy i ciężko przewidzieć do czego to nas doprowadzi. Nazywamy to Osobliwością, i jak w przypadku czarnej dziury, nie wiemy co nadejdzie potem – przekonywał.

Wesprzyj nas już teraz!

Elon Musk po raz kolejny wezwał do ostrożności w pracach nad sztuczną inteligencją, wskazują konieczność powołania rządowego systemu nadzoru. – Kiedy masz do czynienia z sytuacją potencjalnie zagrażającą dobru publicznemu, np. z dystrybucją  leków, powołujesz specjalny organ nadzorujący. Nie chcesz aby korporacje chodziły na skróty w dziedzinie bezpieczeństwa, ponieważ w konsekwencji mogą ucierpieć ludzie – podkreślił.

Nowo powstałe ciało powinno, jego zdaniem, najpierw uzyskać wgląd w prace nad sztuczną inteligencją, następnie zaproponować zasady współpracy i odpowiednie przepisy, co do których zgodzą się wszyscy najwięksi gracze w tej dziedzinie. – Tylko w ten sposób rozwój sztucznej inteligencji przyniesie korzyść ludzkości – zapewnił.

W opinii właściciela Tesli, sama sztuczna inteligencja jest najprawdopodobniej dużo bardziej niebezpieczna niż, „niewłaściwa produkcja samolotów lub samochodów”. – Posiada potencjał umożliwiający – wiem, że zabrzmi to strasznie trywialnie, lecz tak jest – zniszczenie cywilizacji – dodał. Musk przypomniał, że zbyt często zdarzało się wprowadzać regulacje dopiero w odpowiedzi na jakieś straszne wydarzenie. W przypadku AI nie będzie takie możliwości. Gdy AI doprowadzi do jakiejś znaczącej tragedii,  na tym etapie najprawdopodobniej nie będziemy już w stanie jej kontrolować.

Możemy dojść do etapu, gdy AI będzie niemożliwa do odłączenia i będzie podejmować decyzje za ludzi. Zdecydowanie dążymy do tego momentu – przekonywał Musk.

Gość Tuckera Carlsona opowiedział również o początkach OpenAI, firmy odpowiedzialnej za dzisiejsze popularne narzędzia takie jak ChatGPT, w której powstaniu Musk odegrał kluczową rolę. Jak przekonuje, start-up pracujący nad rozwojem sztucznej inteligencji powstał w odpowiedzi na monopolistyczne zapędy Google’a.

Ja i Larry Page (szef Google’a) byliśmy kiedyś dobrymi kolegami. Podczas jednego z pobytów w jego domu opowiedziałem mu o moich wątpliwościach co do bezpieczeństwa sztucznej inteligencji. Larry się tym absolutnie nie przejmował. Opowiadał się za koniecznością stworzenia cyfrowej superinteligencji, innymi słowy – cyfrowego boga tak szybko jak tylko możliwe – relacjonował Musk.

Nawiązywał do tego w wielu publicznych wypowiedziach. Głównym celem Google jest stworzenie Generalnej Sztucznej Inteligencji (AGI). Oczywiście zgadzam się z nim, że w AI tkwi ogromny potencjał dla dobra, ale z drugiej strony – ogromny potencjał dla zła. Zawsze kiedy pojawia się przełomowa technologia, chcesz podjąć działania, które zmaksymalizują to pierwsze, jednocześnie ograniczając to ostatnie. Nie możesz po prostu rzucić się w wir pracy z myślą „jakoś to będzie” – dodał.

Właściciel Twittera podzielił się również wiedzą dotyczącą światopoglądu samego Page’a. – W pewnym momencie zapytałem o Page’a o bezpieczeństwo samej ludzkości, a on oskarżył mnie o…szowinizm gatunkowy (ang. speciesism – red.). Użył konkretnie tego słowa. Pomyślałem wtedy, „ok – jestem szowinistą gatunkowym…w takim razie kim Ty jesteś?”. To była nasza ostatnia rozmowa – stwierdził Musk.

W pewnym momencie Google i DeepMind zatrudniali około 3/4 najbardziej utalentowanych inżynierów ds. AI na świecie, oczywiście posiadali wszelkie pieniądze i komputery z najpotężniejszą mocą obliczeniową. Obudziliśmy się w świecie, w którym jedna firma uzyskuje niemal monopol w pracach nad przełomową technologią, a człowiek stojący na jej czele zdaje się wcale nie zwracać uwagi na bezpieczeństwo. Więc przeciwnością dla Google’a było stworzenie firmy o charakterze open source, której osiągnięcia będą dostępne dla wszystkich i oparte na przejrzystej technologii. Opowiadaliśmy się za pro-ludzkim podejściem, wykorzystaniem AI dla dobra ludzkości – wspomina Musk.

Zapytany o główne niebezpieczeństwa związane z niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji, wskazał na nieprawdopodobne możliwości wpływania na opinię publiczną. – Cytując słynne powiedzenie, „pióro jest potężniejsze od miecza”. Jeżeli posiadamy superinteligentą sztuczną inteligencję, zdolną doskonale posługiwać się słowem pisanym i mówionym, która potrafi być szalenie przekonująca, to podpinając ją np. do mediów społecznościowych, otrzymujemy, nawet sami nie wiemy jak wielkie zdolność manipulacji opinii publicznej – konkludował Amerykanin.

Źródło: YouTube / Fox News

PR

 

Nadchodzi TechnoBestia?

Kontrola „wchodząca pod skórę” obywateli. Harari o roli tzw. pandemii w planach globalistów

Profesor MIT o sztucznej inteligencji: jeśli porzucimy etykę, to może technologicznie pokonamy Chiny, ale sami staniemy się Chinami

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 896 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram