Empik działa tylko dzięki pożyczce od właściciela. Od stycznia 2014 r. stracił na giełdzie 76 proc. wartości. Świąteczne reklamy z Nergalem i Czubaszek jednak nie przyniosły spodziewanych zysków.
Europejski koncern Empik Media & Fashion skupia nie tylko sieć księgarń samoobsługowych, ale również m. in. sklepy „Smyk” i szkoły językowe. Firma działa w ośmiu krajach. W pierwszych trzech kwartałach 2014 roku grupa biznesowa wygenerowała straty na poziomie 114 mln zł. Stratne były m. in. sklepy z odzieżą dziecięcą i księgarnie Empik. Koncern funkcjonuje tylko dzięki pożyczce, której udzielił jej właściciel. Wyniosła ona 100 mln zł.
Wesprzyj nas już teraz!
Od dłuższego czasu mówiło się o kłopotach finansowych sieci. Jeszcze głośniej o Empiku stało się w związku ze świąteczną kampanią, której twarzami byli lider satanistycznego Behemota, Adam Darski „Nergal” oraz chwaląca się aborcjami Maria Czubaszek.
Przeciwko kampanii protestowała m. in. Krucjata Młodych i Fundacja Pro-Prawo do Życia. Swój sprzeciw masowo wyrażali także internauci. Protest przeciwko sieci Empik podpisało kilkadziesiąt tysięcy użytkowników sieci. Akcja konsumenckiego bojkotu – do którego namawiał także m. in. Wojciech Cejrowski – doprowadziła do oficjalnych przeprosin ze strony dyrektora sieci księgarskiej.
Przedstawiciele Grupy EM&F/Empik zapewniają jednak, że o żadnym bankructwie nie ma nawet mowy.
„Sytuacja Grupy EM&F, jak i jej spółek zależnych jest stabilna, co potwierdza z sukcesem zakończony proces refinansowania zadłużenia EM&F, o którym Grupa szeroko informowała rynek / opinię publiczną w końcem listopada 2014 roku. Grupa EM&F uzyskała stabilne finansowanie na najbliższe 3 lata. Grupa skupia się na skutecznej realizacji strategii dalszego rozwoju kluczowych spółek portfelowych oraz budowaniu wartości dla akcjonariuszy. Głównym celem jest dalsze rozwijanie sprzedaży wielokanałowej (tj. zarówno poprzez tradycyjne sklepy, jak i online). Grupa koncentruje się także na wzroście rentowności i utrzymaniu wysokiego poziomu konwersji gotówki w ramach kluczowych aktywów Grupy EM&F, jak również zachowaniu odpowiedniej równowagi pomiędzy ich rozwojem a poziomem zadłużenia Grupy” – czytamy w specjalnym komunikacie prasowym Grupy EM&F S.A.
Źródło: gość.pl/wyborcza.biz
luk