3 lipca 2024

Energetyka, infrastruktura i technologie do konsultacji z Berlinem. Rząd w Warszawie publikuje „Polsko-niemiecki plan działania”

(Flaga Niemiec, zdjęcie ilustracyjne / Źródło: Pixabay)

W dokumencie „Polsko-niemiecki plan działania”, będącym efektem rozmów na linii Berlin-Warszawa zaplanowano m.in. ustanowienie spotykającej się regularnie polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. energii i klimatu. W ramach Trójkąta Weimarskiego Polska będzie konsultować z sąsiadem również swoją politykę insfrastrukturalną (zwłaszcza kolejową), obronność, rozwój technologii i cyfryzację.

Kancelaria premiera opublikowała „Polsko-niemiecki plan działania” po wtorkowych konsultacjach międzyrządowych z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Były to pierwsze konsultacje między rządami Polski i Niemiec od 2018 r. W dokumencie zadeklarowano, że ten format rozmów będzie się odbywać regularnie, obie strony wyrażają też gotowość do ustanowienia nowych mechanizmów konsultacji dwustronnych, takich jak wspólne spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony.

W planie działania zapewniono, że od 2024 r. odbywać się będą doroczne spotkania w formie polsko-niemieckiego forum gospodarczego i Trójkąta Weimarskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

„Będziemy wymieniać się wiedzą i współpracować w dziedzinie innowacji i sztucznej inteligencji, a także umiędzynarodowienia i wspierania start-upów (…) Będziemy pogłębiać i dalej rozwijać współpracę w zakresie innowacji w dziedzinie wspólnie finansowanych projektów badawczo-rozwojowych ze wszystkich obszarów technologii i zastosowań” – napisano w dokumencie.

Oba kraje będą prowadzić konsultacje i współpracować w zakresie modernizacji istniejących linii kolejowych oraz w zakresie możliwych przyszłych projektów infrastrukturalnych łączących Polskę i Niemcy w celu dostosowania się do rozwijającego się kolejowego ruchu pasażerskiego i towarowego. Zadeklarowano też ścisłe koordynowanie działań na rzecz połączenia zintegrowanych regularnych rozkładów jazdy w Polsce i Niemczech oraz analizę czasu podróży między miastami polskimi i niemieckimi oraz zapotrzebowania na przyspieszenie transgranicznych połączeń kolejowych.

W dokumencie przekazano też, że oba kraje będą współpracować przy wdrażaniu polsko-niemieckiego „biletu przyjaźni”. Dodano, że w dziedzinie żeglugi śródlądowej kraje będą kontynuować dialog i współpracę w zakresie wdrażania wspólnej umowy w sprawie szlaku wodnego Odry z 2015 r. oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem żeglugi.

Poza tym zadeklarowano omówienie utworzenia „cyfrowego Trójkąta Weimarskiego”, którego celem będzie wypracowywanie wspólnych stanowisk, które będą przedstawiane Komisji Europejskiej i innym państwom członkowskim UE. Dodano, że Polska i Niemcy będą współpracować na rzecz promowania wspólnego formularza deklaracji pracowników delegowanych, tj. eDeklaracji oraz stworzenia wielojęzycznego unijnego portalu umożliwiającego przedsiębiorstwom składanie zgłoszeń delegowania w formie cyfrowej w ich własnym języku.

Poinformowano również o planie ustanowienia spotykającej się regularnie polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. energii i klimatu, która składać się będzie z przedstawicieli na szczeblu ekspertów z ministerstw, których dotyczą omawiane tematy. Oba rządy zgodziły się też promować zakres działań polsko-niemieckiej platformy energetycznej, w tym dwustronnego polsko-niemieckiego forum wysokiego szczebla ds. transformacji energetycznej.

Berlin i Warszawa chcą też regularnie wymieniać się informacjami na temat polityk mających na celu przyspieszenie wdrażania odnawialnych źródeł energii, celem m.in. poprawienia efektywności energetycznej i ułatwienia dekarbonizacji sektora ciepłowniczego, zwłaszcza ciepłownictwa komunalnego. Rządy obu krajów planują też wspólne omówienie wdrażania gospodarki wodorowej, w tym dekarbonizację przemysłu i realizację celów na 2030 r. dotyczących paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego (RFNBO).

Przekazano również, że obie strony wspierają realizację unijnego celu neutralności klimatycznej do 2050 r. i zapowiedziano wspólne wymienianie się najlepszymi praktykami w zakresie wdrażania pakietu „Fit for 55”, w tym m.in. systemu handlu uprawnieniami do emisji oraz w zakresie dalszego rozwoju unijnej polityki klimatycznej i energetycznej oraz Europejskiego Zielonego Ładu.

PAPpap logo / oprac. PR

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram