Polskie władze podpisały wraz z Francją i ośmioma krajami Europy Środkowo- Wschodniej list podkreślający rolę energii jądrowej dla niezależności ekonomicznej państw i stałości cen energii. W piśmie adresowanym do instytucji unijnych zwracano uwagę, że atom staje się szczególnie istotny w czasie rezygnacji z użycia węgla i rosnących cen prądu. „List zatytułowany: Dlaczego my, Europejczycy musimy traktować energetykę jądrową na równi z innymi źródłami niskoemisyjnymi został opublikowany 11 października 2021 r. w największych europejskich dziennikach”, informuje PAP.
Francuski szef resortu finansów, Bruno Le Maire, przedstawił gremiom decydującym o kształcie polityki energetycznej UE list podkreślający znaczenie elektrowni jądrowych dla przyszłości Unii. Swoje podpisy złożyli na nim przedstawiciele 10 państw. Poza Polską i Francją były to Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.
Sygnatariusze dokumentu zwracają uwagę, że energetyka jądrowa jest w stanie zapewnić stabilność cen prądu, oraz uniezależnić energetycznie oparte o jej działanie podmioty. „Energia jądrowa jest kluczowym, przystępnym cenowo, stabilnym i niezależnym źródłem energii. Po pierwsze dlatego, że zapobiega narażeniu konsumentów europejskich na wahania cen”. Autorzy apelu uświadamiają również, że transformacja energetyczna i przejście na źródła bezemisyjne, nie będzie w stanie zaspokoić popytu na prąd, jeśli wszystkie jego dostawy będą pochodziły ze źródeł naturalnych. „Energetyka jądrowa jest dla nas, Europejczyków, szansą na dalszy rozwój przemysłu o silnej wartości dodanej, tworzenie tysięcy wykwalifikowanych miejsc pracy, wzmocnienie naszego przywództwa w zakresie ochrony środowiska oraz zapewnienie strategicznej autonomii i samowystarczalności energetycznej Europy”, piszą przedstawiciele 10 krajów.
Z tych powodów wzywają oni do przeznaczenia przez Komisję Europejską środków na rozwój energetyki atomowej w nadchodzących latach. Zaznaczają także, że wpłynie ona na niezależność energetyczną państw członkowskich i uwypuklają znaczenie tego faktu. Ośrodki przeciwne elektrowniom jądrowym to min. Niemcy i Austria. Zabiegają one o wykluczenie tego rodzaju źródeł energii z planu finansowania.
Źródła: pap.pl
FA