Pojednania polsko-ukraińskiego nie można przeprowadzić bez uwzględnienia rodzin ofiar i traum, które niosą w sobie te rodziny – powiedział w czwartek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Przekazał, że 7 lipca rozpoczną się trzydniowe uroczystości w Polsce i na Ukrainie w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej – wtedy też przedstawione ma zostać wspólne oświadczenie kościołów, odnoszące się do bestialskich mordów.
– Nie można przeskoczyć tego etapu rodzinnego i tych traum, które niosą w sobie rodziny. Bez procesu wewnętrznego przebaczeniu, który dotyczy jednostek, aż do pojednania, które dotyczy wspólnoty, nie da się tego wszystkiego tak prosto przeprowadzić – mówił podczas konferencji prasowej po 395. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim.
– To co osiągnęliśmy z okazji 80. rocznicy rzezi wołyńskiej, to wspólny tekst, który zostanie przedstawiony na nabożeństwie 7 lipca w katedrze warszawskiej o godz. 11.00. To wydarzenie jest początkowym, w którym wezmą udział zarówno biskupi rzymskokatoliccy z Rady Stałej, jak i warszawscy biskupi, a także biskupi ukraińscy – podkreślił abp Gądecki.
Wesprzyj nas już teraz!
Duchowny dodał, że następnego dnia uczestnicy udadzą się na Ukrainę, by odprawić mszę we wsi Parośla, która była świadkiem zamordowania pierwszych polskich ofiar. W grudniu 1943 r. zginęło tam 180 osób. Odprawiona zostanie msza w obecności strony ukraińskiej, przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego i nuncjusza apostolskiego na Ukrainie.
9 lipca w Łucku w tamtejszej katedrze odprawione zostanie nabożeństwo żałobne za ofiary. Tam zostanie przedstawiony tekst strony ukraińskiej, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie.
395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w Lidzbarku Warmińskim. Hierarchowie przyjechali na Warmię w związku z Rokiem Kopernikowski, w którym obchodzony jest podwójny jubileusz 550. rocznica urodzin warmińskiego kanonika Mikołaja Kopernika i 480. rocznica jego śmierci.
(PAP)/ oprac. FA