30 kwietnia 2012

Episkopat Francji wobec perspektyw porozumienia z Bractwem św. Piusa X

Pozytywna odpowiedź Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X na preambułę doktrynalną przygotowaną przez Kongregację Nauki Wiary, która daje poważne nadzieje na porozumienie, wprawiła w zakłopotanie episkopat Francji. Według cytowanego przez dziennik „La Croix” anonimowego członka prezydium tamtejszego episkopatu, „jeśli dojdzie do pojednania z Bractwem, francuscy biskupi będą się musieli wykazać wielkim talentem pedagogicznym, aby ich wierni nie ulegli dezorientacji”. Kościół francuski w przekształceniach po Soborze Watykańskim II odszedł bowiem daleko od ducha, który charakteryzował Kościół przed 1962 r., bliskiego z kolei francuskim tradycjonalistom katolickim.

Wśród hierarchów kościelnych obawy może budzić ekspansywność Bractwa św. Piusa X. Podczas gdy francuskie diecezje cierpią na starzenie się lokalnych wspólnot kościelnych i chroniczny brak powołań, założone z inicjatywy abp. Lefebvre’a bractwo wciąż zdobywa nowych członków. Wprawdzie należący do niego kapłani stanowią zaledwie 2 procent francuskiego duchowieństwa, jednak mogą się pochwalić, że co 10-ty neoprezbiter jest ich konfratrem. Co więcej, na brak powołań nie mogą narzekać także inne tradycjonalistyczne wspólnoty i zakony, bliższe duchowo Bractwu św. Piusa X niż mentalności religijnej dominującego nurtu francuskiego katolicyzmu.

Dziś duchowi spadkobiercy abp. Lefebvre’a są już obecni w niemal wszystkich diecezjach. Wciąż nabywają, bądź wznoszą, nowe kościoły. Dużą wagę przywiązują przy tym do duszpasterstwa wśród dzieci i młodzieży; prowadzą m. in. ponad 40 szkół, kilkanaście drużyn harcerskich, Ruch Młodzieży Katolickiej itp. Ich działalność musi imponować . Posiadają sprawnie redagowane portale internetowe i wydawnictwo. Nie boją się zdecydowanego zajmowania stanowiska w sprawach dotykających wspólnotę katolicką. To właśnie związane z Bractwem stowarzyszenie Civitas, zorganizowało głośne swego czasu protesty przeciwko bluźnierczym spektaklom teatralnym w Paryżu. Wobec powściągliwej postawy episkopatu, stali się wówczas, według oceny gazety „Le Figaro”, medialnym wizerunkiem Kościoła katolickiego we Francji.

Choć obecnie środowisko Bractwa św. Piusa X należy zdecydowanie do mniejszościowych, to jeśli dojdzie do pojednania z Rzymem, będzie miało niewątpliwie wyraźny wpływ na oblicze katolicyzmu we Francji.

Źródło: Radio Watykańskie

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram