15 maja 2012

Episkopat Kanady o wolności sumienia i religii

(Bazylika katedralna Notre-Dame w Ottawie)

Rada Stała episkopatu Kanady wyraziła zaniepokojenie z powodu „agresywnego relatywizmu” i prób ograniczenia wolności religijnej, a zwłaszcza relegowania religii do sfery prywatnej. W Ottawie opublikowano list biskupów na temat wolności sumienia i religii.

 

Biskupi Kanady przypomnieli, że sekularyzm, którego racje można uznać, odróżnia religię od polityki, lecz jest otwarty na zaangażowanie wiary religijnej oraz wspólnot wyznaniowych w debatę publiczną i w życie obywatelskie. Z kolei „sekularyzm radykalny” wyklucza religię ze sfery publicznej oraz ze „swobodnego zaangażowania w debatę publiczną, niezbędną dla kształtowania życia obywatelskiego”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Rada Stała episkopatu Kanady podkreśliła, że wolność religii i sumienia jest niezbędna dla dobra wspólnego takich krajów jak Kanada, gdzie normą jest zróżnicowanie wyznaniowe. „Jeśli zagrożona jest wolność religijna, to osłabieniu ulegają wszelkie inne prawa, a cierpi ze tego powodu społeczeństwo” – czytamy w dokumencie. Wyjaśniono w nim, że swoboda sumienia jest niezbędnym warunkiem poszukiwania prawdy i posłuszeństwa prawdzie, kiedy jest ona dostatecznie poznana. Podkreśla się, że prawo do wolności religijnej obejmuje prawo do życia swą wiarą w sferze publicznej. List pasterski stwierdza, iż „próby ograniczenia wyrazów wiary jedynie do miejsc kultu… należy oceniać jako poważne uszczuplenie gwarantowanych praw”.

 

Abp Richard Smith, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Kanady we wstępie do listu wyjaśnił, że pismo skierowane jest do wszystkich ludzi dobrej woli, wzywając ich do: podkreślenia prawa religii do czynnego udziału w życiu publicznym; utrzymywania zdrowych relacji między Kościołem a państwem; kształtowania sumienia według obiektywnej prawdy; ochrony prawa do klauzuli sumienia.

 

Hierarcha dodał, że list publikowany jest w dniach poprzedzających uroczystość zesłania Ducha Świętego. Zachęcił wszystkie wspólnoty wyznaniowe, aby wniosły swój wkład w formułowanie życia publicznego oraz dobra wspólnego. Zwrócił się też do wiernych, by nie rezygnowali ze swych przekonań i jasno świadczyli o swej wierze, nawet jeśli musieliby z tego powodu cierpieć.

 

Źródło: KAI

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 54 403 zł cel: 500 000 zł
11%
wybierz kwotę:
Wspieram