22 maja 2024

Episkopat Niemiec podkreśla wagę postulatów „drogi synodalnej”. Chodzi o LGBT, rewizję obowiązku celibatu księży i „kapłaństwo kobiet”

Episkopat Niemiec podkreślił znaczenie postulatów przedstawionych przez tzw. niemiecką „drogę synodalną”. W dokumencie skierowanym do Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów podkreślono wagę kwestii „integracji osób LGBT” w Kościele, a także rewizję obowiązku celibatu księży oraz „dopuszczenie osób świeckich do posługi kaznodziejskiej”.

Dokument przygotowany przez Episkopat Niemiec wskazuje na znaczenie i wagę argumentów i kierunków działania w Kościele, wypracowanych podczas tzw. niemieckiej „drogi synodalnej”. Stanowisko to zostało ujęte w oficjalnym dokumencie Episkopatu i skierowane do Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Niemieccy hierarchowie wskazują, że ważne jest to, aby teraz wprowadzić je „do dyskursu Kościoła powszechnego”.

W przekazanym dokumencie oprócz spraw dotyczących zniesienia celibatu księży, integracji osób LGBT czy dopuszczeniu świeckich (w tym także kobiet) do posługi kaznodziejskiej znalazła się jeszcze kwestia „dalszego rozwoju nauczania Kościoła na temat etyki seksualnej.

Wesprzyj nas już teraz!

„Ze wszystkich stron dąży się do zwiększenia udziału kobiet w stanowiskach kierowniczych, w niektórych przypadkach również poprzez regulacje kwotowe” – czytamy w dokumencie. „Ponadto często wyrażane jest pilne pragnienie otwarcia sakramentalnego diakonatu dla kobiet i kontynuowania dyskusji na temat możliwości dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich” – czytamy w dokumencie. Zaznaczono w nim, że w odniesieniu do ekumenizmu, „wielokrotnie wspominano gościnność eucharystyczną w małżeństwach międzywyznaniowych” (chodzi o tzw. interkomunię – przyp. red.).

Raporty z poszczególnych diecezji oceniają pozytywnie ustanowione struktury komitetów, zaznaczając zarazem, iż „często pojawiają się doniesienia o trudnościach w rekrutacji osób do pracy w tych strukturach uczestnictwa”. Postuluje się konfrontację tradycji z tzw. „naukami humanistycznymi” i „interakcję źródeł poznania wiary, wnikliwe spojrzenie na hierarchię prawd i interpretację znaków czasu w świetle Ewangelii”, co ma prowadzić do „aktualizacji stwierdzeń doktrynalnych”.

Niemniej niemieccy biskupi przyznają, że sytuacja kościelna w ich ojczyźnie jest „głęboko nacechowana coraz bardziej zauważalną utratą znaczenia chrześcijaństwa. Dla większości ludzi w Niemczech religia nie ma niemal żadnego wyraźnego znaczenia dla organizacji ich codziennego życia”.

Zaznaczono, że w 2023 roku mniej niż połowa obywateli Niemiec należała do Kościoła protestanckiego lub katolickiego. „Co więcej, badanie ujawnia przerażający scenariusz: zaufanie do Kościoła katolickiego zmniejszyło się o dwie trzecie w ciągu ostatnich 40 lat, a tylko 40 procent katolików czuje się związanych ze swoim Kościołem. A przede wszystkim: tylko 32 procent członków Kościoła katolickiego zgadza się ze stwierdzeniem: „Wierzę, że istnieje Bóg, który objawił się w Jezusie Chrystusie”.

„Tak więc nawet jedna trzecia nie podziela głównego przesłania chrześcijaństwa” – stwierdzają niemieccy biskupi.

 

Źródło: KAI

Oprac. WMa

Watykan się zgodził. Niemiecka Droga Synodalna rusza naprzód

Kościół w Niemczech doczeka uzdrowienia? Młodzi księża niechętni postulatom Drogi Synodalnej

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(9)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 170 629 zł cel: 300 000 zł
57%
wybierz kwotę:
Wspieram