28 kwietnia 2017

Episkopat Polski o chrześcijańskim patriotyzmie. Nowy dokument księży biskupów

(Fot. Krystian Maj / Forum)

Pochwałę patriotyzmu i krytykę wrogości wobec innych narodów zawiera nowy dokument Konferencji Episkopatu Polski. Jego prezentacja została zapowiedziana na piątkowe przedpołudnie.

 

Księżą biskupi pochwalili obserwowane w naszym kraju ożywienie postaw miłości do ojczyzny i poczucia świadomości narodowej. Podkreślili, że patriotyzm nie oznacza wyłącznie pamięci o przeszłości, ale też codzienną troskę i zabieganie o wspólne dobro.

Wesprzyj nas już teraz!

W dokumencie znalazło się też miejsce dla krytyki postaw przeciwnych patriotyzmowi – obojętności wobec losów ojczyzny i też egoizmu przejawiającego się w skupieniu wyłącznie na potrzebach własnych oraz swoich najbliższych.

„(…) jak pisał święty papież Pius X – Kościół nauczał zawsze, że patriotyzm jest obowiązkiem i wiąże go z nakazem czwartego przykazania Bożego. Zarazem jednak dla uczniów Chrystusa miłość ojczyzny – jako forma miłości bliźniego – będąc wielką wartością, nie jest jednak wartością absolutną. Dla chrześcijanina, służba ziemskiej ojczyźnie, podobnie jak miłość własnej rodziny, pozostaje zawsze etapem na drodze do ojczyzny niebieskiej, która dzięki nieskończonej miłości Boga obejmuje wszystkie ludy i narody na ziemi. Miłość własnej ojczyzny jest zatem konkretyzacją uniwersalnego nakazu miłości Boga i człowieka (…)” – czytamy w opracowaniu.

Hierarchowie polskiego Kościoła napiętnowali „niedopuszczalne i bałwochwalcze (…) wszelkie próby podnoszenia własnego narodu do rangi absolutu, czy też szukanie chrześcijańskiego uzasadnienia dla szerzenia narodowych konfliktów i waśni. Miłość do własnej ojczyzny nigdy bowiem nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy” – napisali. Patriotyzm nazwali formą solidarności i miłości bliźniego, świadczenia dobra pośród konkretnych warunków, miejsc i ludzi.

„Trzeba również podkreślić, że dojrzały patriotyzm rozumiany jako miłość bliźniego, solidarność, odpowiedzialność za los konkretnych ludzi, otwartość na współpracę z innymi, zdaje się być we współczesnym świecie jedną z recept na uczucia lęku, zagubienia i zagrożenia, którymi żywi się wiele ideologii – takich, które odrzucają istnienie więzi międzyludzkich, redukując człowieka do odizolowanego od innych indywiduum i takich, które odwołują się do języka nacjonalizmu” – czytamy w dokumencie.

Autorzy podkreślili ścisłe związki Polski z łacińską tradycją Kościoła zaznaczając pozytywny wkład w dobro naszej ojczyzny wniesiony przez przedstawicieli innych wyznań, przekonań i nacji. Wskazując zaś na preferowane przez księży biskupów formy współczesnego patriotyzmu wymienili przykładowo troskę o rodziny i rozmaite wspólnoty lokalne, rzetelną pracę zawodową, udział w „demokratycznych procedurach”, pielęgnowanie pamięci historycznej, szacunek dla postaci i symboli narodowych, zainteresowanie sprawami publicznymi, płacenie podatków, angażowanie się w działalność stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Księża biskupi w obszernym opracowaniu stanowczo podkreślili pozytywną rolę, jaką odegrali w dziełach Rzeczypospolitej reprezentanci wielu mniejszości narodowych i religijnych. Uprzejmie nie wspomnieli natomiast o rozkładowych dla państwa przejawach działalności zwolenników reformacji, czy też nadreprezentacji Żydów w aparacie bezpieczeństwa PRL – będącej przecież jedną z przyczyn krzewienia się tyleż agresywnego co marginalnego nacjonalizmu, mocno piętnowanego w dokumencie.

„W wielu krajach, także w naszej ojczyźnie, w budowanie narodowej tożsamości i postaw patriotycznych czynnie włączają się także instytucje państwa, samorządy i politycy. W coraz bardziej zglobalizowanym, zunifikowanym i zaawansowanym technologicznie świecie starania o zachowania własnej tożsamości, o wspólną historyczną pamięć, o poczucie narodowej solidarności oraz budowanie słusznego szacunku i respektu u innych uznać należy za uprawnione i uzasadnione” – czytamy w opracowaniu Konferencji Episkopatu Polski, przyjętym 14 marca na jej 375. Zebraniu Plenarnym.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram