Konferencja Episkopatu Słowacji przesłała ministrowi spraw zagranicznych uwagi merytoryczne dotyczące Suplementu do Statutu Rady Rządu Republiki Słowackiej ds. Praw Człowieka, Mniejszości Narodowych i Równouprawnienia. Episkopat sugeruje, aby rząd w Bratysławie odrzucił wniosek dotyczący utworzenia specjalnego komitetu do spraw lesbijek, gejów i osób biseksualnych (LGBT).
Zdaniem biskupów utworzenie komitetu jest sprzeczne z deklaracją programową rządu, w której zobowiązał się on do konsekwentnego stosowania podstawowych zasad kodeksu rodzinnego, który stanowi, że małżeństwo jest wyłącznie związkiem mężczyzny i kobiety, które społeczeństwo ma chronić i służyć jego dobru.
„Żądania lesbijek, gejów i osób biseksualnych (LGBT) naruszają ochronę prawną instytucji małżeństwa i rodziny, korzystających z przywilejów wynikających z obiektywnych korzyści dla społeczeństwa, takich jak rodzenie i wychowanie dzieci, tworzących zaplecze ekonomiczne, społeczne, kulturowe i duchowe”, napisał przewodniczący episkopatu, abp Stanislav Zvolenský. Jego zdaniem utworzenie nowego komitetu nie jest konieczne, gdyż kwestie te rozwiązuje już komitet ds. zapobiegania i zwalczania rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu i innych form nietolerancji. „Istnieje wiele innych grup, które mogą być znacznie bardziej narażone na dyskryminację, a nie ustanowiono dla nich specjalnego komitetu, takie na przykład jak dzieci nienarodzone czy rodziny wielodzietne”- dodał abp Zvolenský.
Zdaniem słowackiego episkopatu postulaty społeczności homoseksualnej wykraczają poza eliminację dyskryminacji. Domaga się ona publicznej rejestracji związków partnerskich oraz adopcji dzieci przez pary homoseksualne. „Czymś niewłaściwym jest tworzenie komitetów, aby promować silnie naznaczone ideologicznie działania antyrodzinne – napisali biskupi w liście do Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Słowackiej.
Źródło: KAI