Abp Adrian Galbas przewodniczył 18 lutego zebraniu Rady ds. Apostolstwa Świeckich w Katowicach. Tematem przewodnim spotkania był synod o synodalności.
Uczestnicy wysłuchali relacji abp. Adriana Galbasa, przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich z synodalnego spotkania kontynentalnego, które miało miejsce w dniach 5-12 lutego w Pradze.
Członkowie Rady zastanawiali się wspólnie, jak rozwijać synodalność codzienną, przede wszystkim w parafiach, do czego zachęca papież Franciszek w tegorocznym w orędziu na Wielki Post.
Wesprzyj nas już teraz!
Temat synodalności obecny był także podczas rozmowy z przedstawicielami Kongresu Katoliczek i Katolików, którzy uczestniczyli w części posiedzenia Rady.
Kongres Katoliczek i Katolików powstał na kilka miesięcy przed zwołaniem przez papieża Synodu o Synodalności. Portal PCh24.pl wskazywał, że ta koincydencja nie wydaje się przypadkowa, bo Kongres bardzo aktywnie zaangażował się w tematykę synodalną, czerpiąc zwłaszcza z doświadczeń… niemieckiej Drogi Synodalnej. Początkowo biskupi zachowali dużą ostrożność względem Kongresu.
Wysłuchano również relacji przedstawicielki Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP, która uczestniczyła w konferencji zorganizowanej w Rzymie przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia na temat wspólnego powołania duchownych i świeckich do apostolstwa.Członkowie Rady poruszyli także kwestię obecności świeckich w mediach.
Na europejskim spotkaniu synodalnym w Pradze nie przyjęto żadnych rewolucyjnych ustaleń; mówiono jednak o «jedności w różnorodności», co w ocenie wielu komentatorów oznacza de facto zgodę na zakonserwowanie status quo; ten tymczasem oznacza tyle, że w jednych krajach wiara rozumiana jest w sposób zwykły dla Kościoła, podczas gdy w innych – jak w Niemczech, Szwajcarii, Belgii czy Irlandii – w sposób głęboko progresywny, a to wiąże się w istocie z wprowadzaniem odmiennej doktryny, przy jednoczesnym twierdzeniu, że tak nie jest…
Źródła: KAI, PCh24.pl
Pach