Małżeństwo jest nierozerwalne, a osoby w ponownych związkach nie mogą przyjmować Komunii Świętej – podkreślił przewodniczący Episkopatu Zambii, abp Telesphore George Mpundu.
Ojciec Święty Franciszek umieszczając w Aktach Stolicy Apostolskiej list biskupów prowincji kościelnej Buenos Aires i swoją nań odpowiedź, zdaniem wielu komentatorów, dał do zrozumienia, że popiera wykładnię Amoris laetitia dopuszczającą „poluzowanie” podejścia do dopuszczania rozwodników w nowych związkach do Komunii Świętej.
Wesprzyj nas już teraz!
Episkopat Zambii, pomimo niejasności papieskiej adhortacji, trwa tymczasem przy zdrowej Tradycji, podkreślając prawdę o małżeństwie i niezmienne nauczanie Kościoła.
W rozmowie z afrykańską sekcją Radia Watykańskiego arcybiskup zambijskiej Lusaki Telesphore George Mpundu powiedział, że Episkopat jego kraju chce położyć w przyszłości silny nacisk na lepsze przygotowanie par do małżeństwa, umacniając w ten sposób życie rodzinne. Hierarcha wyraził głębokie niezadowolenie z powodu wzrastającej liczby rozwodów dopuszczanych przez zambijskie prawo cywilne. Przemawiając w oddalonej o 160 kilometrów od stolicy Mumbwie podkreślił, że w przypadku zaistnienia jakichś trudności w ich związku, małżonkowie powinni w pierwszej kolejności kierować się do Kościoła i do swojego duszpasterza, a nie do sądu cywilnego ubiegając się o rozwód. Stąd żywotną kwestią jest utrzymanie silnej relacji między rodzinami, a kapłanami.
Arcybiskup podkreślił też, że konieczne jest wyjaśnienie wiernym niemożliwości przyjmowania sakramentów po rozwodzie i wstąpieniu w związek cywilny.
– Zawarte w ważny sposób małżeństwo sakramentalne nie może zostać rozwiązane. Jest nierozerwalne – przypomniał hierarcha. – Rozwodnicy w nowych związkach nie mogą przystępować do sakramentów pojednania i Eucharystii. Kościół nie uznaje rozwodów przyznawanych przez sądy cywilne – zaznaczył.
Hierarcha wytłumaczył, że w Zambii zbyt niedoskonałe jest przygotowane młodych ludzi do małżeństwa; tradycyjna kultura wprawdzie robi w tym względzie wiele, ale w sytuacji szybko postępującej urbanizacji, co ma właśnie miejsce w Zambii, to już się nie sprawdza.
Katolicy stanowią około 20 proc. ludności Zambii, ponad 75 proc. mieszkańców to protestanci. Kraj, dawna brytyjska kolonia, zyskał niepodległość dopiero w 1964 roku. Ludność Zambii bardzo szybko się rozrasta; w roku 1961 zamieszkiwało ją 3 mln osób, dzisiaj to blisko 17 mln. W lipcu tego roku Kościół świętował 125-lecie katolicyzmu w Zambii.
Źródło: Katholisches.info
Pach