13 listopada 2024

Episkopat zgodził się na zmniejszenie liczby godzin religii w szkole z dwóch do jednej? Bp Osial: rozmowy trwają

(Fot: GSz/PCh24)

Trwają rozmowy. Chcemy wypracować wspólne porozumienie, które podpisze MEN i Kościół katolicki oraz inne Kościoły i związki wyznaniowe zainteresowane organizacją lekcji religii. Nie komentuję wypowiedzi medialnych – powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego. Hierarcha został poproszony o komentarz do informacji w mediach, jakoby strona kościelna zgodziła się na zmniejszenie lekcji religii w szkole z 2 do 1 godziny tygodniowo.

W środowym wydaniu „Gazeta Wyborcza” poinformowała, powołując się na rozmowę z anonimowym członkiem rządu, że Episkopat Polski zgodził się na zmniejszenie liczby godzin religii w szkole z 2 do 1, choć nie od września 2025, jak chce rząd, a od 2026 r. Taki kompromis miał zostać zawarty podczas niedawnego spotkania (7 listopada) podkomisji ds. religii w szkole, powołanej przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski.

Zdaniem GW, strona kościelna zaproponowała rok 2026, aby „mieć czas na zmianę podstawy programowej i przygotowanie nowych podręczników”.

Wesprzyj nas już teraz!

KAI zapytała o potwierdzenie lub zaprzeczenie tym informacjom bp. Wojciecha Osiala, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Nie komentuję trwających rozmów, a tym bardziej wypowiedzi medialnych. Rozmowy trwają i kiedy będzie ich zakończenie, Kościół poinformuje o wszystkim – odpowiedział bp Osial.

Proszę zauważyć, że nie ma żadnego oficjalnego komunikatu, tak ze strony MEN, jak i Kościoła, które o takich rzeczach by mówiły – dodał hierarcha.

Pytany, jak ocenia przebieg ostatnich rozmów kościelno-rządowych w sprawie lekcji religii, bp Osial zaznaczył: „Jako Kościół zawsze podkreślamy, że jesteśmy otwarci na dialog i chcemy rozmawiać, chcemy wypracować wspólne porozumienie, które podpisze MEN i Kościół katolicki oraz inne Kościoły i związki wyznaniowe zainteresowane organizacją lekcji religii”.

Trwają rozmowy, przedstawiamy swoje stanowiska, racje i argumenty, ufam, że znajdziemy porozumienie – podsumował przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.

 

Religia – skąd dwie godziny tygodniowo?

Nauczanie religii odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych lub zajęć przedszkolnych tygodniowo. Przy czym lekcja w szkole trwa 45 minut, a w przedszkolu zajęcia dla 3-4-latków – 15 minut, natomiast dla 5-6-latków – pół godziny. Zmniejszenie liczby godzin jest możliwe jedynie za pisemną zgodą biskupa diecezjalnego i w praktyce wynika jedynie z braków kadrowych wśród nauczycieli religii, a z roku na rok są one coraz większe.

O wymiarze godzinowym lekcji religii mówi par. 8 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach: „Nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych lub dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Wymiar lekcji religii może być zmniejszony jedynie za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych”.

 

źródło: KAI

TG

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 223 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram