Turecki premier stwierdził, że Turcja traktuje antysemityzm jako zbrodnie, natomiast żadne państwo zachodnie nie postrzega islamofobii jako zbrodni. Zapowiedział walkę z dyskryminacją islamu na forum ONZ.
Po wizytach w Azerbejdżanie, na Ukrainie oraz w Bośni i Hercegowini, rozmawiając z dziennikarzami w Sarajewie Erdogan skomentował 14-minutowy zwiastun „Niewinności Muzułmanów”. Jak zauważył, protesty przeciwko tej kontrowersyjnej produkcji miały stonowany charakter, nie mniej premier zamierza podjąć ten temat na forum ONZ. Sam film został potępiony przez tureckiego premiera w Jałcie a później powtórnie, podczas odbywanej podróży dyplomatycznej. Jak zauważył, oburzenie wobec kontrowersyjnej produkcji wzmacniała także wypowiedź prezydenta Egiptu, który określił niezależną produkcję Sama Bacile’a jako przykład „agresji przeciwko islamowi”.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jestem premierem narodu, spośród którego większość stanowią muzułmanie i który uznał antysemityzm za zbrodnię przeciwko ludzkości. Jednak Zachód nie postrzega islamofobii jako zbrodni przeciwko ludzkości – zamiast tego ją podsyca. Reżyser filmu twierdzi, że miał na celu sprowokowanie fundamentalistów w kręgu muzułmańskim. Kiedy przybiera to formę prowokacji, powinny istnieć międzynarodowe przepisy prawne chroniące przed atakami to, co ludzie postrzegają jako świętość – religię. W takim samym stopniu, w jakim możliwe jest uchwalenie praw międzynarodowych, powinno dać się coś zrobić w ramach prawa państwowego – stwierdził lider Partii Sprawiedliwości i Postępu. – Wolność myśli i przekonań kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność myśli i przekonań drugiego człowieka. Każdy może mówić, co mu się podoba na temat swoich własnych myśli i przekonań, ale będzie musiał zatrzymać się, gdy dojdzie do granic wolności innych ludzi. W końcowym orzeczeniu na międzynarodowym spotkaniu w Warszawie udało mi się zawrzeć uwagę, że islamofobia stanowi zbrodnię nienawiści – dodał.
Jak zauważył, w sprawie kontrowersyjnego filmu Izraelowi nie udało się zająć stanowiska, które „odpowiadałoby światowi islamskiemu. Ponadto nie widać tam starań zmierzających w stronę normalizacji”.
Źródło: euroislam.pl
mat