12 kwietnia 2021

Reżim sanitarny i związane z nim ograniczenia w przemieszczaniu się i organizowaniu wydarzeń publicznych nie zmniejszyły działań Rosji w Estonii. Istotną rolę odgrywa w tym m.in. Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP). Oznajmił o tym w poniedziałek Arnold Sinisalu, dyrektor generalny Estońskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KaPo), prezentując w Tallinie najnowszy rocznik swego urzędu na temat działalności służby kontrwywiadu tego kraju w 2020 roku.

 

Według dyrektora, Kreml przeniósł zwolenników rozłamu tego kraju w przestrzeń online. Autor raportu wskazał również, że – zdaniem służb specjalnych – jedną z prób rozłamu społeczeństwa estońskiego jest dążenie Rosji do zachowania w tym kraju dwujęzycznego systemu oświaty.

Wesprzyj nas już teraz!

Ponadto Sinisalu zauważył, że Moskwa w swych działaniach antyestońskich wykorzystuje RKP. „Mieszkający u nas przedstawiciele Patriarchatu Moskiewskiego zorganizowali w ubiegłym roku konferencję historyczną, która miała wykazać, że Estonia była dawnym obszarem rosyjskim” – oświadczył dyrektor KaPo.

Dzisiejsza Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest spadkobierczynią powstałego 12 kwietnia 1920 Urzędu Bezpieczeństwa, który w latach 1925-40 działał jako Policja Polityczna (PolPol). Jej zadaniem było zwalczanie wszelkich działań wywrotowych, ekstremizmu politycznego, szpiegostwa, przemytu i terroryzmu. Po tzw. grudniowym zamachu stanu w 1924, gdy miejscowi komuniści usiłowali (bez powodzenia) przejąć władzę w kraju, właśnie antykomunizm był jednym z głównych kierunków działań PolPolu. Ale walczono też z prohitlerowsko nastawionymi miejscowymi Niemcami i z wielkorosyjskim tendencjami wśród mieszkających w Estonii białych emigrantów rosyjskich.

Po zajęciu tego małego państwa nadbałtyckiego przez Sowietów 17 czerwca, 1940 PolPol jako jedna z pierwszych miejscowych instytucji została rozwiązana, a niemal wszyscy jej członkowie padli ofiarami prześladowań: ponad 90 proc. z nich zginęło.

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego odrodziła się oficjalnie 1 marca 1991 jako jeden z wydziałów policji w ramach odzyskiwania niepodległości kraju spod okupacji sowieckiej. W 1993 się usamodzielniła, a pod obecną nazwą istnieje od 1 marca 2001 r. Od 16 czerwca 2913 na jej czele stoi 51-letni obecnie prawnik Arnold Sinisalu.

 

Źródło: KAI

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram