Choć w Pradze rozpoczął się już kontynentalny etap Synodu o Synodalności, część uczestników wciąż nie jest zgodna co do właściwego znaczenia tytułowego pojęcia. Metropolita Saint Andrew’s i Edynburga w Szkocji, abp Leo Cushley wezwał do pogłębienia znaczenia synodalności, gdyż na razie „wciąż szukamy, co przez nią rozumiemy”. O ścisłą terminologię, aby nie było nieporozumień, o czym mówimy, apelowała także Liana Gehl z Rumunii.
W swobodnych wypowiedziach, będących komentarzem do relacji 13 grup roboczych, wielu uczestników – zarówno duchownych jak i świeckich apelowało o doprecyzowanie czym właściwie jest synodalność. Przykładowo, ks. Cristian Barta z Rumunii wskazał, że drodze synodalnej powinna towarzyszyć przede wszystkim teologia. Bardzo często jednak, w przypadku różnych Kościołów partykularnych, górę bierze praktyka duszpasterska, skutkująca próbami zmiany doktryny.
Zdaniem ks. Barty, zasadą metodologiczną powinna być tu jedność w różnorodności, tak by każdy Kościół lokalny mógł być katolicki, zachowując przy tym swoją oryginalność, np. w dziedzinie duchowości.
Wesprzyj nas już teraz!
Metropolita Saint Andrew’s i Edynburga w Szkocji abp Leo Cushley podkreślił miłość do Kościoła, jaka przebijała z rozmów z grupach roboczych. Wezwał jednocześnie do pogłębienia znaczenia synodalności, gdyż na razie „wciąż szukamy, co przez nią rozumiemy”.
O ścisłą terminologię, aby nie było nieporozumień, o czym mówimy, apelowała także Liana Gehl z Rumunii. Z kolei Julieann Moran z Irlandii przestrzegła przed zbyt konceptualnym mówieniem o synodalności, dostrzegając w wystąpieniach na zgromadzeniu zbyt dużo metodologii, teologii i ideologii, zamiast konkretnych przejawów synodalności. Jej zaprzeczeniem było, według niej, to, że w czasie sesji inauguracyjnej zgromadzenia przez dwie godziny przemawiali sami mężczyźni.
Choć uczestnicy mieli problem z jasnym zdefiniowaniem synodalności, bp Georg Bätzing, przewodniczący dysydenckiego episkopatu Niemiec, wyraził radość z tego, że synodalność umacnia się jako nowy styl kościelny.
KAI / oprac. PR
„Wsłuchujmy się w głos Ducha Świętego, a nie świata”. Ważny apel abp. Gądeckiego w Pradze