Po tym, jak gruzińskie władze zawiesiły starania kraju o przystąpienie do Unii Europejskiej, stosunki pomiędzy Tbilisi a Brukselą stają się coraz bardziej napięte. Komisja Europejska chciała nałożyć na kaukaskie państwo sankcje. Veto Budapesztu zablokowało to posunięcie.
Sankcjom przeciwna była również rządzona przez Roberta Fico Słowacja. Do zablokowania wdrożenia sankcji wystarczy weto przedstawiciela jednego kraju członkowskiego.
Mimo sprzeciwu państw wyszehradzkich unijna komisarz ds. zagranicznych i obronnych, Kaja Kallas, przyznała, że dysponuje jej zdaniem innymi sposobami na uderzenie w gruzińskie władze.
Wesprzyj nas już teraz!
Jednym z nich jest zniesienie ruchu bezwizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych; zatwierdzenie takiego rozwiązania wymaga większości kwalifikowanej (zgody 15 z 27 krajów unijnych). Taką propozycję może przedstawić niebawem Komisja Europejska.
Według rządzącej w Gruzji partii „gruzińskie marzenie” to unijna agentura stoi za niepokojami, jakie wybuchły w kraju po wydaniu decyzji o zawieszeniu starań o przyjęcie do Unii Europejskiej.
PAP/oprac. FA