Węgry ostatecznie nie mogą zatrzymać Unii Europejskiej przed dostarczaniem pieniędzy Ukrainie, jednak Wspólnota chce wyjaśnić Viktorowi Orbanowi „pełne koszty” jego izolacji po ostatnim wecie w sprawie pomocy dla Kijowa – pisze w poniedziałek brytyjski dziennik „Financial Times”.
„Przywódcy krajów UE rozpoczęli burzę mózgów nad sposobami powstrzymania Viktora Orbana przed osłabieniem wsparcia Brukseli dla Kijowa” – pisze dziennik, powołując się na unijnych urzędników i dyplomatów.
W czwartek Rada Europejska zdecydowała podczas spotkania w Brukseli o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Węgry zablokowały jednak przyjęcie nowego wsparcia budżetowego UE dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak zauważa „Financial Times”, od 2010 roku, kiedy Orban przejął władzę na Węgrzech, „wykorzystywał on antagonistyczne stosunki z UE do pozyskiwania wyborców i uzyskiwania ustępstw finansowych od Brukseli”.
Obecnie gra toczy się o 20 mld euro zablokowanych środków unijnych. W przeddzień szczytu Rady Europejskiej zapadła decyzja o odblokowaniu 10 mld euro z funduszu spójności, po pozytywnej ocenie Komisji Europejskiej zmian w systemie sądownictwa.
Orban już wcześniej wykorzystywał groźbę weta, np. w kwestii przyjęcia unijnego budżetu czy wartej 18 mld euro pomocy finansowej dla Ukrainy – przypomina „Financial Times”.
– [Premier Węgier] zawsze jest transakcyjny, nigdy ideologiczny – powiedział jeden z europejskich dyplomatów, cytowany przez dziennik. – I nie powinniśmy lekceważyć tego, że lubi być w centrum uwagi – dodał.
Jednak dalsze uleganie Budapesztowi zaszkodziłoby wiarygodności Brukseli – oceniają unijni urzędnicy. – Jeśli posuniemy się w tym kierunku zbyt daleko, musimy zdać sobie sprawę, dokąd nas to zaprowadzi – stwierdził wysoki rangą unijny dyplomata.
W UE pojawiają się głosy, aby reaktywować procedurę z art. 7 Traktatu o UE o naruszeniu praworządności, która mogłaby skutkować zawieszeniem prawa głosu. Po zmianie rządu w Polsce, Budapeszt nie ma sojusznika, który mógłby stanąć po jego stronie.
„Mimo to wiele krajów obawia się wykorzystania tego, co jest zasadniczo największą bronią UE przeciwko państwu członkowskiemu” – pisze „Financial Times”.
– Może Węgry mogą zmusić nas do użycia kilku różnych narzędzi. Ale ostatecznie nie mogą powstrzymać nas przed dostarczaniem pieniędzy Ukrainie – twierdzą źródła cytowane przez dziennik.
Źródło: PAP