25 października 2023

Eurokraci śnią o super- państwie. Komisje PE chcą deklaracji wyższości prawa unijnego nad państwowym

(fot. EPA/OLIVIER HOSLET Dostawca: PAP/EPA.)

Komisja Prawna (JURI) i Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęły w środę sprawozdanie, w którym przekonują, że do unijnych traktatów należy wprost wpisać zasadę prymatu prawa UE nad prawem krajowym. Tego samego dnia AFCO poparła propozycje radykalnego zwiększenia zakresu ingerencji Brukseli w politykę rządów narodowych.

Sprawozdanie zostało przyjęte przy poparciu 30 eurodeputowanych i przy 9 głosach sprzeciwu.

„Zasada pierwszeństwa stanowi kamień węgielny unijnego porządku prawnego, który ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania UE. Chociaż nie jest ona wyraźnie wymieniona w traktatach, rozwinęła się dzięki orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)” – twierdzą autorzy raportu.

Wesprzyj nas już teraz!

W związku z tym, zalecili oni zapisanie tej zasady w traktatach UE „w celu złagodzenia możliwych konfliktów” i wyrazili ubolewanie, że nie miało to miejsca w traktacie lizbońskim.

Według poseł sprawozdawcy z Komisji Prawnej, Yany Toom (Renew, Estonia) „zasada pierwszeństwa prawa UE gwarantuje, że prawo UE ma takie same skutki we wszystkich zakątkach Europy”

Teoria prymatu prawa unijnego nad krajowym od dłuższego czasu jest przedmiotem kontrowersji i dyskusji w UE. Orzecznictwo wielu krajów Unii wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. Takie orzeczenia zostały wydane m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Czechach, Włoszech, Hiszpanii i na Litwie.

PAP/oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 30 892 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram