Zgodnie z nowym porozumieniem zawartym przez liderów europejskich, w ośrodkach dla uchodźców powstanie kolejnych 100 tysięcy miejsc. W przyjmowaniu przybyszów pomoże także ONZ. Zdecydowano się także na wysłanie policji na pomoc Słowenii.
W rozmowach w Brukseli uczestniczyły głowy 11 państw Unii i trzech spoza ugrupowania integracyjnego. Ustalono, że do końca 2015 r. Grecja otworzy centra dla ponad 30 tysięcy migrantów. W ostatnim czasie coraz więcej przybyszów trafia właśnie do tego kraju, w ostatnim tygodniu było ich 3000. Infrastrukturę zapewni także UNHCR – agenda ONZ zajmująca się uchodźcami. Do końca roku utworzy ona 20 tysięcy nowych miejsc dla imigrantów. Zorganizuje ponadto ośrodki w krajach bałkańskich.
Wesprzyj nas już teraz!
Podczas spotkania zapadła także decyzja o wysłaniu policjantów do Słowenii. Do tego kraju przybędzie 400 dodatkowych stróżów prawa, mających powstrzymać nielegalną migrację. W ostatnich dniach doszło do starć na przejściu granicznym Szentilj-Spielfeld. Słoweńska policja zmuszona była do użycia gazu łzawiącego. Ograniczono tam ruch drogowy, a Lublana zwróciła się o pomoc do Komisji Europejskiej.
Mniejsze kraje bałkańskie – znajdujące się na trasie migracji – twierdzą, że nie radzą sobie z problemem. A Węgry zdecydowały się na zamknięcie swoich granic z Serbią i Chorwacją. W efekcie przybysze zostali zmuszeni do wybierania innych szlaków.
Masowe ruchy migrantów przez Morze Śródziemne do Europy wywołały różnice zdań w całej Unii Europejskiej. Nie wszystkie kraje popierają liberalną względem migrantów postawę Niemiec. Przyczyną migracji jest zarówno konflikt na Bliskim Wschodzie, jak i… względy socjalne.
Źródło: bbc.com
mjend