Kolejny krok w stronę totalnej elektronicznej kontroli mieszkańców Unii Europejskiej. Komisarze przeznaczyli 46 milionów euro na pilotażowe programy europejskiego portfela tożsamości cyfrowej, czyli aplikacji skupiającej szeroki wachlarz danych o każdym obywatelu państw należących do UE.
„Wdrażanie identyfikatorów cyfrowych przyspiesza przy niewielkiej uwadze społeczności i właściwie jakimkolwiek braku sprzeciwu. Komisja Europejska przeznaczyła 46 mln EUR na kontrowersyjny, nadchodzącą aplikację na smartfony, która pozwoli obywatelom wszystkich 27 państw członkowskich UE przechowywać i udostępniać identyfikator cyfrowy. Pieniądze zostaną zainwestowane w programy pilotażowe” – pisze Paweł Czajkowski na branżowym portalu ITHardware.pl.
Wesprzyj nas już teraz!
Aplikacja skupi nasze dane dotyczące na przykład podróżowania, konta bankowego, telefonicznej karty SIM, świadczeń socjalnych i innych usług publicznych.
Portal Biometric Update informuje, iż w zainicjowane przez Unię Europejską dwuletnie projekty pilotażowe włączą się organizacje publiczne i prywatne państw członkowskich oraz nienależących (na razie) do UE – Islandii, Norwegii oraz Ukrainy. W sumie chodzi o 250 podmiotów.
„Projekty mają pomóc państwom członkowskim w przygotowaniu się do rozporządzenia w sprawie europejskiej tożsamości cyfrowej, nad którym obecnie dyskutuje się w parlamencie. Projekty przybliżą również blok do osiągnięcia celu, jakim jest zapewnienie wszystkim obywatelom identyfikatora cyfrowego do 2030 r.” – czytamy w informacji.
Autorzy projektu Europejska dekada cyfrowa rozwiewają wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy inicjatywa na pewno podjęta została dla naszego dobra. Piszą bowiem: „UE będzie realizować skoncentrowaną na człowieku, zrównoważoną wizję społeczeństwa cyfrowego przez całą dekadę cyfrową, aby wzmocnić pozycję obywateli i przedsiębiorstw’.
Od kilku miesięcy realizowany jest już w UE – we współpracy z bankami i partnerami technologicznymi – testowy program tożsamości cyfrowej polegający m.in. na systemach biometrycznego rozpoznawania twarzy. Nowy program oprze się m.in. na doskonaleniu sposobów przeprowadzania transakcji międzynarodowych w celu „bezproblemowego” pogodzenia sfer tożsamości i płatności.
„Oprócz wykorzystania istniejącej infrastruktury płatniczej, pilotaż powinien również uzupełniać niektóre szersze plany UE, takie jak Europejska Inicjatywa Płatnicza (EPI) oraz własna cyfrowa waluta banku centralnego UE, znana jako cyfrowe euro” – dodaje autor.
Także w Wielkiej Brytanii toczy się kampania na rzecz ustanowienia systemu cyfrowej tożsamości. Technologia biometryczna pozwolić ma na scalenie danych paszportowych, praw jazdy, informacji podatkowych, kwalifikacji czy prawa do pracy.
Źródło: ITHardware.pl
RoM