14 stycznia 2016

Europejski Trybunał Praw Człowieka: szef może czytać prywatne wiadomości podwładnych

Pracodawca jest uprawniony do czytania prywatnych wiadomości swoich pracowników, o ile są one wysłane w godzinach pracy. Orzeczenie w tej sprawie wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Oddalił tym samym skargę rumuńskiego pracownika powołującego się na złamanie swojego prawa do prywatności. Trybunał podkreślił, że działania pracodawcy były uzasadnione i podtrzymał wyrok krajowego sądu w tej sprawie. Odrębne zdanie wyraził jeden z sędziów.


Wysyłanie prywatnych wiadomości w godzinach pracy było zakazane przez pracodawcę Barbulescu. Jak stwierdzili sędziowie, działanie jego szefa było uzasadnione i proporcjonalne, gdyż nie inwigilował on innych danych znajdujących się na służbowym komputerze Rumuna. Ponadto – uzasadniali wyrok sędziowie – pracodawca uzyskał dostęp do konta na Yahoo, ponieważ przypuszczał, że uzyska tam dostęp do informacji związanych z pracą zawodową.  

Wesprzyj nas już teraz!

Sprawa dotyczyła rumuńskiego pracownika Bogdana Barbulescu. Po porażce w krajowych sądach odwołał się on do Strasburga. Twierdził, że szef czytając wiadomości z Yahoo Messengera naruszył jego prawo do prywatności.

Odmienne zdanie w sprawie wyroku wyraził jeden z sędziów. Stwierdził on, że zakaz korzystania z Internetu w celach prywatnych w tej formie, w jakiej został wydany przez pracodawcę Barbulescu, był niedopuszczalny. Sędzia stwierdził, że zasady umożliwiające śledzenie internetowej aktywności pracowników powinny być bardziej czytelne. Warunkiem ich obowiązywania miałaby być bezpośrednia akceptacja przez pracownika.  

Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu został powołany w 1959 r. Jego orzeczenia są wiążące dla 47 państw członkowskich Rady Europy, będących sygnatariuszami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Źródło: bbc.com

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram