29 listopada 2013

W następstwie zawarcia w Genewie tymczasowego porozumienia z Iranem, na mocy którego zawieszono embargo na handel z tym krajem, europejskie i amerykańskie firmy nie próżnują.


Iran to kraj posiadający ogromne zasoby ropy naftowej i gazu, który musi unowocześnić infrastrukturę. Umowa wstępna zawarta w Genewie przewiduje – w zamian za częściową rezygnację z rozwoju programu nuklearnego –  odblokowanie sankcji na obrót złotem i metalami szlachetnymi, handel autami, towarami petrochemicznymi i artykułami medycznymi.

Wesprzyj nas już teraz!

Nadarzającą się szansę na zwiększenie zysków chcą wykorzystać przede wszystkim firmy niemieckie. Handlem z Iranem zainteresowani są także Amerykanie (eksport urządzeń medycznych i leków).

 

Interesy z Irańczykami zamierzają robić Turcy (sprzedaż leków), Francuzi (głównie towary niezbędne do rozbudowy infrastruktury, materiały budowlane), Szwajcarzy (leki), Szwedzi (ciężarówki Volvo), Austriacy (obrót gazem, wspólne inwestycje energetyczne z rządem irańskim koncernu OMV)  itp.

 

Najwięcej towarów do zaoferowania mają Niemcy: samochody,  maszyny i urządzenia, elementy infrastruktury itp. Firma Bosch postanowiła na nowo otworzyć swoje biuro w Teheranie, które zamknięto w 2010 r. Niemieccy eksperci szacują, że obroty handlowe z Irańczykami po zniesieniu wszystkich sankcji warte by były około 5 mld euro. Tylko w ub. roku Irańczycy zakupili od Niemców towary o wartości 2.5 mld euro. Porozumienie genewskie daje także duże możliwości rozwoju bankom prywatnym.

 

Źródło: RT, AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram