Służby wywiadowcze wielu krajów europejskich doszły do przekonania, że Iran jest bliski przeprowadzenia pierwszego testu broni nuklearnej. Raport Middle East Media Research Institute (MEMRI) zawiera dane wywiadowcze Holandii, Niemiec, Szwecji i Danii opublikowane w 2023 r., które wskazują, że Teheran pracuje nad przyspieszeniem pozyskania arsenału jądrowego.
Najbardziej niepokojące doniesienia pochodzą od Holenderskiej Służby Bezpieczeństwa Ogólnego i Wywiadowczego (AVID), która ustaliła, że szybko postępujące prace nad wzbogaconym uranem o jakości umożliwiającej produkcję broni A „przybliżają możliwość przeprowadzenia przez Iran pierwszej próby nuklearnej” – pisze w piątek izraelski portal „Jerusalem Post”.
„W ubiegłym roku Iran kontynuował swój program nuklearny. Kraj nadal zwiększa zapasy 20-procentowego i 60-procentowego uranu. Za pomocą wirówek można go wykorzystać do dalszego wzbogacenia do 90-proc., potrzebnego do produkcji broni jądrowej” – brzmi konkluzja AVID.
Wesprzyj nas już teraz!
Z kolei Szwedzka Służba Bezpieczeństwa napisała w swoim rocznym raporcie w 2023 r., że „Iran angażuje się w szpiegostwo przemysłowe, które jest skierowane głównie na szwedzki przemysł zaawansowanych technologii i szwedzkie produkty, które mogą być wykorzystywane w programie broni jądrowej”.
Także Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) – służba kontrwywiadu cywilnego – potwierdził w swoim raporcie, że: „organy ochrony konstytucji były w stanie znaleźć w 2022 r. niezmiennie wysoką liczbę przesłanek świadczących o próbach pozyskiwania przez Iran materiałów (…) na potrzeby jego programów nuklearnych”.
Duńskie służby oceniły, że irańskie podmioty próbują obejść sankcje, w tym za pośrednictwem krajów trzecich, starając się pozyskać duńskie produkty i technologie, które mogą być wykorzystywane w produkcji broni lub programach wojskowych Iranu.
Z kolei Ayelet Savyon, dyrektor MEMRI Iran Media Project, powiedziała: „rzeczywistość wygląda tak, że Iran nie wycofał się w żaden sposób ze swoich wysiłków na rzecz budowy broni jądrowej i wykorzystał każdą okazję, aby udoskonalić swoje możliwości technologiczne w tym celu, przez lata wprowadzając w błąd społeczność międzynarodową”.
Źródło: PAP/Marcin Mazur
WMa