2 maja 2024

Eurowizja po szwedzku: palenie Koranu i antyizrelskie demonstracje

(Zdjęcie ilustracyjne, fot. Obraz Fauzan My z Pixabay )

W Malmoe, gdzie w dniach 7-11 maja odbędzie się konkurs piosenki Eurowizji, szwedzka policja zezwoliła na spalenie Koranu. Kolejne tego rodzaju akty planowane są na najbliższe dni. Jednocześnie spodziewane są antyizraelskie demonstracje.

„Mamy wystarczające środki, aby zapewnić porządek” – podkreślił w czwartek odpowiedzialny za bezpieczeństwo podczas Eurowizji Per Engstroem z policji w Malmoe.

Engstroem pytany przez szwedzką agencję prasową TT, dlaczego policja zezwoliła na akt palenia świętej dla muzułmanów księgi przed Eurowizją, wskazał przepisy prawne, w których nadrzędną wartością jest wolność słowa. „Nie możemy odmówić, wcześniej, gdy nie wydawaliśmy zgody na tego rodzaju manifestacje, to przegrywaliśmy w sądzie” – tłumaczył.

Wesprzyj nas już teraz!

Według gazety „Sydsvenskan” do policji napłynęły kolejne wnioski o pozwolenie na palenie Koranu w najbliższych dniach, ale nie zostały jeszcze rozpatrzone. W sobotę w Malmoe rozpoczynają się plenerowe imprezy towarzyszące konkursowi Eurowizji, który zakończy się finałowym koncertem w Malmoe Arena 11 maja.

Jednocześnie organizacje propalestyńskie zapowiedziały dwie duże demonstracje, na 9 oraz 11 maja, przeciwko udziałowi Izraela w Eurowizji. Według aktywistów może w nich wziąć udział nawet 20 tys. osób, także z zagranicy. Zgłoszono również jedną proizraelską manifestację.

W Malmoe w wielu miejscach wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności, będą zamknięte strefy, kontrole, zakaz wnoszenia plecaków i toreb, a nad miastem latać mają policyjne drony.

W Szwecji w ubiegłym roku aktów palenia Koranu dopuścił się imigrant z Iraku, Salwan Momika, który ostatecznie otrzymał nakaz opuszczenia kraju ze względu na potwierdzenie nieprawdy dotyczącej swojej przeszłości w dokumentach. Media donosiły, że mężczyzna wyjechał do Norwegii. Wcześniej podobne akcje realizował założyciel antymuzułmańskiej partii, Duńczyk szwedzkiego pochodzenia, Rasmus Paludan. W obu przypadkach dochodziło do zamieszek, aktów wandalizmu i podpaleń.

Rząd w Sztokholmie w ubiegłym roku zamówił analizę prawną, czy i w jakim zakresie można będzie zakazać palenia ksiąg religijnych, nie ograniczając chronionej konstytucją wolności wypowiedzi. Dokument ma być gotowy latem tego roku.

W Malmoe, trzecim co do wielkości mieście Szwecji, mieszka duża społeczność imigrantów z Palestyny oraz Bliskiego Wschodu. Władze miasta spodziewają się w związku z Eurowizją 100 tys. gości.

PAPpap logo / oprac. PR

Piłkarskie rozczarowania Arabią Saudyjską. Dlaczego gwiazdy opuszczają ojczyznę Proroka?

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram