Brytyjska policja ostrzega w internecie rodziców przed zachętami do samobójstw w mediach społecznościowych. Śledztwo prowadzą już rosyjskie służby. W Rosji doszło bowiem do gwałtownego wzrostu przypadków odebrania sobie życia. Zdaniem śledczych może to być skutek „Wyzwania Niebieskiego Wieloryba” („Blue Whale Challenge”). Jego uczestnicy nakłaniani są między innymi do samookaleczania, oglądania mrocznych filmów, a ostatecznie do samobójstwa.
Uczestnicy „wyzwania” biorą udział w serii zadań trwających przez 50 dni. Zachęca się ich do sporządzenia symbolu wieloryba na nadgarstku lub na nodze. Inne „zalecenia” to codzienne wstawanie o 4:20 rano, a także całodzienne oglądanie horrorów. Na każdy dzień przypada jedno zadanie. Ostatnie z nich to samobójstwo.
Wesprzyj nas już teraz!
Pod koniec lutego dwie uczennice w wieku 15 i 16 lat zeskoczyły z dachu budynku w miejscowości Ust-Ilimsk, w azjatyckiej części Rosji. Również pod koniec lutego ze swojego mieszkania w bloku w Krasnojarsku wyskoczyła 15-latka. Spadła na ośnieżony grunt, dzięki czemu została „tylko” ciężko ranna. Z kolei dwa dni wcześniej 14-letnia dziewczyna w miejscowości Chita w pobliżu Mongolii rzuciła się pod pociąg.
Jedna ze śmiertelnych ofiar w Ust-Ilimsku ujawniła na portalu społecznościowym zdjęcie niebieskiego wieloryba – symbol omawianej „gry”. Jej koleżanka publikowała w sieci wiadomości typu „jestem tylko duchem” albo „czy czujesz, że stopniowo stajesz się bezużyteczna”?
Według „Novaya Gazeta” w Rosji od listopada 2015 do kwietnia 2016 roku doszło do 130 samobójstw. Niemal wszystkie ofiary należały do podobnych „grup” w internecie. Żyły w normalnych rodzinach. W ubiegłym roku rosyjskim służbom udało się aresztować osobę podejrzewaną o inspirowanie samobójstw wśród korzystającej z internetu młodzieży. Doprowadziło to do spadku samobójstw. Obecnie jednak wydaje się, że niepokojący trend powraca.
Odpowiedzialni za podżeganie do samobójstw to zdaniem śledczych dorośli doskonale obeznani w psychologii młodzieży i jej ulubionych – internetowych – kanałach komunikacji. Starają się oni odebrać nastolatkom poczucie własnej wartości, przekonując dziewczęta, że są „grube”, a chłopców, że są nieudacznikami. Odebranie sobie życia to – jak twierdzą – droga do innego, lepszego świata. Tam rzekomo czeka na nich szczęście.
Z kolei według portalu Snopen.com nie istnieją wystarczające dowody na potwierdzenie tezy, że to właśnie „Wyzwanie Niebieskiego Wieloryba” odpowiada za falę samobójstw.
Źródło: dailymail.co.uk
mjend