Fala uchodźców i imigrantów z Bliskiego Wschodu, próbujących przedostać się na północ i na zachód Europy nie słabnie. W opinii wolontariuszy i przedstawicieli organizacji charytatywnych, to co teraz obserwujemy na Bałkanach, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Europejczycy powinni spodziewać się nasilenia kryzysu.
– Jedno jest pewne, ruch nie zamiera – stwierdził Babar Baloch, przedstawiciel UNHCR na Bałkanach. – To, co widzimy teraz to tylko wierzchołek góry lodowej – dodał.
Wesprzyj nas już teraz!
W ciągu tego roku ponad pół miliona osób przekroczyło Morze Śródziemne i przedostało się do Europy. Trzeba jednak pamiętać, że około 4 mln osób opuściło Syrię, a 8 milionów zostało przesiedlonych wewnątrz kraju. Są pośród nich nie tylko Syryjczycy, ale także Irakijczycy, Afgańczycy, Irańczycy i Erytrejczycy.
Chociaż państwa UE zatwierdziły plan zaostrzenia kontroli granicznych i zapewnienia co najmniej 1 mld euro na pomoc dla ośrodków dla uchodźców w Turcji, Libanie i Jordanii, to muszą spodziewać się nowej fali przybyszy i to w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Obostrzenia na granicach zostaną wprowadzone dopiero w grudniu.
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który odwiedził niedawno obozy dla uchodźców w Turcji i Jordanii, ostrzegł kraje europejskie, że uchodźcy są zdeterminowani, by za wszelką cenę dostać się na Stary Kontynent. – Oczywiste jest, że największa fala uchodźców i migrantów jest jeszcze przed nami – stwierdził.
Fala uchodźców gwałtownie wzrosła po tym, jak organizacje międzynarodowe drastycznie ograniczyły finansowanie dla grup udzielających pomocy syryjskim uchodźcom. Przedstawiciele Światowego Programu Żywnościowego w sierpniu przekonywali, że musieli obciąć pomoc żywnościową dla uchodźców aż o 50 proc. ze względu na brak funduszy. To jest pomoc, która starcza ledwie dla 1,5 mln uchodźców.
Baloch zastrzega, że wiele osób przebywających w ośrodkach dla uchodźców po prostu nie będzie mieć wyjścia, jak tylko spróbować przedostać się do Europy.
Macedonia, główny korytarz dla osób podróżujących na północ z Grecji, przygotowuje się do zalewu imigrantów zimą. – Władze instalują podłogi i ogrzewanie w namiotach w obozie dla uchodźców Gevgelija, a agencje pomocy zapewniają ciepłe ubrania i koce – mówi Aleksandra Kraus, rzeczniczka UNHCR w Macedonii. Macedoński parlament we wrześniu przedłużył stan wyjątkowy aż do czerwca 2016 roku.
Źródło: yahoo.com
AS