W ramach Malta Festival 2024 odsłonięto nowy pomnik przedstawiający wiedźmę. Rzeźba jest „upamiętnieniem kobiet prześladowanych(…) pod zarzutami czarów”, oraz ma na celu „odczarowanie wizerunku wiedźmy i zwrócenie uwagi na jej pierwotne, pozytywne znaczenie”. Podczas wydarzenia odbył się również koncert Chóru Czarownic.
Zdaniem organizatorów, archaiczne przesądy o wiedźmach „prowadziły przez setki lat do brutalnych aktów przemocy wobec kobiet”. Pomysłodawcy rzeźby przekonują, że w naszej kulturze “wiedźma” wywodzi się od słowa “wiedzieć”. Lata prześladowań miały być zatem aktem szowinistycznej zemsty mężczyzn wobec przedstawicielek płci pięknej.
Pomnik wiedźmy został odsłonięty na poznańskim Chwaliszewie w ramach Malta Festivalu. Wydarzenie swoim mecenatem wspiera Dominika Kulczyk, córka słynnego milionera Jana Kulczyka. Program festiwalu ma na celu wsparcie kobiet na całym świecie, które, jak „maltańskie wiedźmy”, zmieniają świat swoją wiedzą i odwagą.
Wesprzyj nas już teraz!
Rzeźba jest inspirowana historią z 1511 r., pierwszej udokumentowanej na ziemach polskich egzekucji czarownicy. Odsłonięcie pomnika odbyło się w towarzystwie korowodu Wiedź-MY, lalki Little Amal i orkiestry Rebel Babel. W ramach festiwalu odbył się również koncert Chóru Czarownic.
„Pomnik ma przypominać o trudnej przeszłości, a jednocześnie inspirować do walki z dyskryminacją i nierównościami, napędzając pozytywne zmiany społeczne” – piszą autorzy.
Źródło: codziennypoznan.pl / X / Facebook.com
PR
Lewicowy odlot – na miotle. Czy nowoczesne wiedźmy powiodą nas do komunizmu?