Władze Filipin zakazały wieszania w samochodach różańców i obrazków świętych. Oficjalnie chodzi o względy bezpieczeństwa, ale prawdopodobnie to policzek dla Kościoła, krytykującego politykę prezydenta Rodrigo Duterte.
– Zgadzam się z tym, że dzwonienie przez telefon komórkowy podczas jazdy jest zakazane. Jednak zakazywanie pokazywania w samochodach symboli religijnych jest całkowitą przesadą – skomentował to o. Jerome Secillano, rzecznik filipińskiego episkopatu.
Wesprzyj nas już teraz!
Zakaz wszedł w życie 18. maja i oficjalnie jest skierowany „przeciwko rozpraszaniu kierowców”.
O. Secillano stwierdził, że tą decyzją władze przekraczają przynależne im kompetencje. – Zakazuje się różańca czy przedstawień Jezusa, zamiast zająć się sprawami naprawdę pilnymi, jak nadużywanie samochodów przez urzędników publicznych, którzy łamią wszystkie reguły, czy też kierowców prowadzących bez ważnego prawa jazdy – skrytykował. Jak dodał, to nie różaniec powoduje wypadki samochodowe, ale zły stan pojazdów czy błędy popełniane przez kierowców.
Choć rzecznik episkopatu nie powiedział o tym wprost, to rządowy zakaz może być swoistym policzkiem wymierzonym w twarz biskupów, jako akt zemsty za ich krytykę radykalnej polityki prezydenta Rodrigo Duterte. Filipiński przywódca od dłuższego czasu wzbudza duże kontrowersje bardzo krwawo zwalczając problem narkomanii i nawołując zwykłych obywateli do zabijania uzależnionych i dilerów substancji odurzających, co spotyka się z ostrą krytyką episkopatu.
W związku z tym Duterte regularnie obraża biskupów, posuwając się nawet do rzucania wulgarnymi epitetami. Prezydent pozostaje formalnie członkiem Kościoła katolickiego, ale uchodzi za niepraktykującego. Ożenił się z żydówką niemiecko-amerykańskiego pochodzenia, która celem zawarcia ślubu przeszła na katolicyzm. Prezydent pozostawił żonę w roku 2000 i żyje od tego momentu w „wolnym związku”. Z kolei jeden z jego synów poślubił muzułmankę i sam przeszedł na islam.
Ponad 80 procent ludności Filipin to katolicy. Kilka procent stanowią muzułmanie, zamieszkując głównie południe kraju.
Źródło: katholisches.info
Pach