9 września 2020

Filmy bez LGBTQ i mniejszości rasowych nie mogą liczyć na Oscara. Nowe zasady przyznawania nagrody

(Gobierno de Chile / CC BY 3.0 CL (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/cl/deed.en))

Przyznająca co roku Oscary Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nowe zasady dotyczące tego, jakie produkcje będą mogły w nadchodzących latach walczyć o nagrodę w kategorii najlepszy film. Nowe zapisy zostaną wprowadzane od 2022 roku, a całkowicie wejdą w życie przy okazji planowanej na 2024 rok 96. Ceremonii Oscarowej.

 

Jak podaje portal filmowy Filmweb, aby otrzymać nominację do Oscara w kategorii najlepszy film, produkcja będzie musiała spełnić dwa z czterech poniższych standardów:

Wesprzyj nas już teraz!

 

1. Standard A – reprezentacji na ekranie:

– przynajmniej jeden z odtwórców głównej roli bądź też istotnej roli drugoplanowej musi mieć „inne rasowe pochodzenie”;

– przynajmniej 30 proc. aktorów w drugoplanowych i epizodycznych rolach musi reprezentować co najmniej dwie spośród tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące;

– główny wątek fabularny musi być związany z co najmniej jedną z wyżej wymienionych grup.

 

2. Standard B – ekipy filmowe i zespoły twórcze:

– casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz – co najmniej dwa z powyższych działów powinny być kierowane przez osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące;

– co najmniej sześć osób niższego szczebla ekipy powinny reprezentować mniejszość rasową lub etniczną;

– co najmniej 30 proc. całej ekipy filmowej powinny stanowić osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

 

Zasady mówią jeszcze o standardach C dotyczących płatnych praktyk, staży i możliwości rozwoju dla kobiet, mniejszości rasowych, osób LGBTQ+, osób z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, głuchoniemych, a także standardach D dotyczących tego, że firma zajmująca się „komunikacją z widownią” (np. PR-owa) powinna na kierowniczych stanowiskach mieć reprezentantów kobiet, mniejszości rasowych, osób LGBTQ+, osób z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

 

 

Źródło: filmweb.pl / film.org.pl / tysol.pl

TK

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram