Projekt inicjatywy obywatelskiej w sprawie przyznania kobietom pozostającym w tzw. „związku jednopłciowym” praw rodzicielskich do dzieci urodzonych w tych związkach został poparty przez posłów Komisji Prawnej fińskiego parlamentu.
Obecnie obowiązujące w Finlandii przepisy na temat „dzieci wychowywanych przez dwie kobiety, pozostające w związku jednopłciowym”, stanowią że mogą one mieć dwie matki, ale tylko wtedy, jeśli jedna z kobiet adoptuje dzieci urodzone przez drugą.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem zwolenników nowego pomysłu, wprowadzenie zmian jest niezbędne, ponieważ dotychczasowe przepisy naruszają prawa dzieci. Na potwierdzenie tej tezy przywołano „sytuacje szczególne”, np. „gdy matka biologiczna dziecka umrze w czasie porodu albo tuż po nim”. Jak podkreślają projektodawcy „w takiej sytuacji dziecko – w świetle prawa – jest sierotą, nawet jeśli partnerka matki żyje”.
Wejście w życie proponowanych zmian oznaczać będzie, że kobieta żyjąca w „związku jednopłciowym” z matką dziecka automatycznie zyskiwałaby prawa rodzicielskie.
Dyskusja na temat zmian w przepisach trwa w fińskim parlamencie od listopada 2015 roku. Wtedy to zebrano wymagane przez tamtejsze prawo 50 tys. podpisów. Projektodawcy uzyskali poparcie wielu organizacji pozarządowych zajmujących się „obroną praw dzieci” – m.in. UNICEF i organizacja Save the Children.
Źródło: rp.pl
TK