W piątek fiński parlament, Eduskunta – Riksdag, opowiedział się za legalizacją „małżeństw” jednopłciowych. Do podjęcia decyzji doprowadziła inicjatywa obywatelska, którą poparło 167 tys. Finów. To pierwszy taki przypadek w historii Finlandii.
„Małżeństwa” jednopłciowe, które w praktyce będą możliwe najwcześniej w 2016 roku, zostaną zrównane z małżeństwami. Pary takie będą mieć prawo do adoptowania dzieci i noszenia wspólnego nazwiska. Zanim jednak będzie to możliwe, należy dokonać zmian w ustawodawstwie oraz w wykorzystywanym przez urzędy komputerowym systemie ewidencji ludności, stąd opóźnienie wejścia decyzji w życie.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak przypomina „Kurier Wileński”, od czwartku w parlamencie trwała burzliwa debata na temat możliwości legalizacji „małżeństw” homoseksualnych. „W liście otwartym, opublikowanym przed głosowaniem, premier Alexander Stubb napisał, że Finlandia powinna stać się krajem, »w którym nie ma dyskryminacji, a prawa człowieka są respektowane i dwie dorosłe osoby powinny mieć możliwość zawarcia związku małżeńskiego bez względu na ich orientację seksualną«. Większość przeciwników uznania małżeństw homoseksualnych i zrównania ich z małżeństwami heteroseksualnymi argumentowało, że dzieci powinny mieć zarówno ojca jak i matkę” – czytamy na portalu.
Przed głosowaniem Mika Niikko z narodowo-konserwatywnej Partii Finów mówił: – Jest to kwestia przyszłości naszych dzieci i całego społeczeństwa, i zmiany te nie powinny być wprowadzane bez dokładnej oceny ich skutków.
Z wyniku głosowania, w którym 105 posłów poparło „małżeństwa” jednopłciowe, a 92 było im przeciwnych, cieszyło się 15 tysięcy oczekujących na decyzję manifestantów. Decyzję posłów z zadowoleniem przyjął też zwierzchnik fińskiej wspólnoty ewangelicko-luterańskiej. – Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że nastał czas weryfikacji naszej koncepcji małżeństwa – powiedział „arcybiskup” Kari Maekinen.
Finlandia, która od 2002 r. umożliwia rejestrację związków partnerskich, jest 12 krajem w Europie, legalizującym „małżeństwa” jednopłciowe. Istnieją one już m.in. w innych krajach nordyckich: Szwecji, Danii i Norwegii.
www. kurierwilenski.lt
pam