Pandemiczne zarządzanie strachem wciąż jest w cenie. Media rozpoczęły kampanię promocji szczepień przeciwko wirusowi ptasiej grypy, który od 1996 r. spowodował śmierć łącznie… 451 osób. Choć szansa wystąpienia mutacji z możliwością transmisji na człowieka jest znikoma, rządy poszczególnych państw już zastanawiają się nad zakupem tysięcy dawek nowej szczepionki.
Jako pierwsze państwo gotowe przeprowadzić akcję szczepień ujawniła się Finlandia. Fiński rząd zakupił 10 tys. dwudawkowych dawek nowej szczepionki, którą będą mogły otrzymać osoby zatrudnione przy pracy z ptactwem – leśnicy, pracownicy ferm drobiu czy lekarze weterynarii.
W ślad na Finlandią mają iść również Stany Zjednoczone oraz rządy kilku europejskich państw. Polski GIS pod przewodnictwem covido-celebryty dr Pawła Grzesiowskiego wydał już oświadczenie przestrzegające przed rzekomym zagrożeniem.
Wesprzyj nas już teraz!
„Wirusy grypy ewoluują i mogą zwiększać ryzyko przeniesienia na człowieka poprzez nabywanie mutacji w genomie. Istnieją zatem dwie formy ryzyka dla zdrowia ludzi spowodowane przez wirusy ptasiej grypy: infekcja rodzimą postacią wirusa ptasiej grypy oraz możliwość pojawienia się nowych szczepów pandemicznych bezpośrednio z wirusów ptasich lub z ich rekombinacji z ludźmi lub innymi wirusami zwierzęcymi” – ostrzega GIS.
W oświadczeniu nie zawarto jednak informacji, jaka jest szansa wystąpienia potencjalnie śmiertelnej dla człowieka mutacji.
W tym miesiąc BBC poinformował, że firma Moderna – drugi największy dostawca szczepionek przeciw COVID-19 – otrzymał 176 mln dolarów od amerykańskiego rządu federalnego. Koncern ma przygotować skuteczną szczepionkę przeciwko ptasiej grypie.
Wirus ptasiej grypy odkryto w 1996 r w Chinach i Hongkongu. Od tego czasu, zgodnie z danymi podanymi przez WHO, od 2003 r. do 2022 r. na całym świecie zgłoszono 866 przypadków zakażeń A(H5N1) u ludzi, w tym456 zgonów w 21 krajach.
Źródło: gazetaprawna.pl / własne PCh24.pl
PR
Nadchodzi kolejna „pandemia”? Rząd USA przeznacza miliony na opracowanie nowej szczepionki