28 lutego 2023

Fiński parlament pracuje nad ratyfikacją Traktatu Północnoatlantyckiego. Co z Turcją i Węgrami?

(Prezydent Finlandii i sekretarz generalny NATO, fot. Flickr)

Fiński parlament rozpoczął ostateczne czytanie projektu ustawy o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Finowie chcą przystąpić do NATO razem ze Szwedami; problemem pozostają jednak Turcja i Węgry, które wykazują sceptycyzm wobec rozszerzania Sojuszu. 

Naszym celem jest wciąż przystąpienie do NATO wspólnie ze Szwecją i „w miarę możliwości w jednym czasie.” – powiedział szef MSZ Pekka Haavisto. Na początku obrad podkreślił, że wtorkowa wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Helsinkach oznacza, że Sojusz jest szczególnie zainteresowany Finlandią. Minister wskazał, że decyzja parlamentu w kwestii ratyfikacji traktatu nie wpływa na zmianę polityki kraju odnośnie m.in. broni nuklearnej.

„Finlandia nie zabiega” o rozmieszczenie tego rodzaju broni na swoim terytorium – zaznaczył szef resortu obrony Antti Kaikkonen, dla którego wtorek jest pierwszym dniem w pracy po powrocie z około dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego. Przez ten okres zastępował go Mikko Savola.

Wesprzyj nas już teraz!

Ugrupowania parlamentarne zgodziły się zaakceptować rządowy projekt ustawy ratyfikacyjnej z wyprzedzeniem, tj. zanim wszystkie kraje członkowskie NATO to zrobią, ze względu na to, że obecna kadencja fińskiego parlamentu dobiega końca. Wybory zaplanowane są na początek kwietnia. Dotychczas spośród 30 członków NATO jedynie Turcja i Węgry nie przeprowadziły ratyfikacji protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji.

Według Jussiego Halla-aho, szefa parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, która przygotowała ostateczne sprawozdanie, wejście do NATO jest najważniejszym krokiem w fińskiej polityce zagranicznej od czasu przystąpienia do UE w połowie lat 90. XX w., a w tej kwestii istnieje szerokie porozumienie parlamentarne (wiosną za złożeniem wniosku akcesyjnego opowiedziało się 188 posłów w 200 osobowej izbie).

Pod obrady ze strony posłów skrajnej lewicy złożony został też projekt odrzucenia projektu ustawy ratyfikacyjnej. Według Markusa Mustajarvi ze Związku Lewicowego (VAS), jedynej partii sceptycznie nastawionej do członkostwa w NATO, Finlandia powinna ogłosić, że w żadnych warunkach nie zgodzi się na rozmieszczenie broni nuklearnej, stałych baz czy oddziałów NATO ani też nie udostępni swojego terytorium czy przestrzeni powietrznej do użycia siły zbrojnej przeciwko innemu państwu.

Ostateczne głosowanie nad ratyfikacją ma odbyć się w środę w późnych godzinach popołudniowych.

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na początku lipca 2022 r. Oba kraje wspólnie złożyły wnioski o przystąpieniu do sojuszu w maju. Formalnie staną się członkami NATO, gdy ratyfikacje przeprowadzą wszystkie państwa członkowskie.

Źródło: Przemysław Molik/PAP pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 31 006 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram