12 lutego 2023

Fotowoltaika na… ubraniach? Nad tym pracują estońscy naukowcy

(fot. Pixabay)

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinie pracują nad stworzeniem elastycznych paneli słonecznych, które mogłyby zostać zintegrowane z odzieżą i zasilać mniejsze urządzenia elektroniczne, jak np. słuchawki – poinformowała w sobotę agencja BNS.

Pracujemy nad materiałami fotowoltaicznymi, które są przyjazne dla środowiska i składają się z pierwiastków szeroko rozpowszechnionych w skorupie ziemskiej, przez co są też relatywnie tanie – powiedziała Marit Kauk-Kuusik, kierująca badaniami profesor Uniwersytetu Technicznego w Tallinie.

Obecnie badamy rozwiązania wykorzystujące kesteryt. Wydajność urządzeń opartych na tym materiale sięga już 10 proc., co jest jednym z aktualnych rekordów świata – przyznała Kauk-Kuusik. Współcześnie ponad 90 proc. dostępnych na rynku paneli słonecznych zbudowanych jest z krzemu, którego wydajność sięga 20 proc., jednak jego produkcja jest stosunkowo droga, a sam materiał twardy i pozbawiony elastyczności.

Profesor zauważyła, że wiele urządzeń wykorzystywanych w trakcie przebywania na świeżym powietrzu, i co za tym idzie – na słońcu, potrzebuje zasilającej ich energii. – Używamy słuchawek czy przyrządów mierzących nasz puls czy ciśnienie, sposobem na ich ładowanie mogłyby zostać elastyczne i lekkie panele słoneczne przymocowane do części naszych ubrań. W ten sposób moglibyśmy konsumować więcej energii słonecznej i zaoszczędzić więcej pieniędzy – wyjaśniła badaczka tallińskiego Uniwersytetu Technicznego.

Źródło: PAP / Jakub Bawołek, Tallin

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram